Śmigłowiec LPR lądował na rondzie Sybiraków – FOTO, WIDEO

W dniu dzisiejszym (18.V.16), około godziny 18:40, dyspozytor oleśnickiego Pogotowia Ratunkowego polecił podniesienie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia do pacjentki z zawałem mięśnia sercowego, która znajdowała się w gabinecie lekarskim przy ulicy Paderewskiego w Oleśnicy. Powód? Od dłuższego czasu niezmienny- brak wolnego zespołu Ratownictwa Medycznego na terenie powiatu.

Kilka minut przed godziną 19:00 SK KP PSP zostało poinformowane o zdarzeniu, na ratunek ruszyły dwa zastępy z JRG Oleśnicy. Pilot śmigłowca jako miejsce lądowania wybrał rondo u zbiegu ulic m.in. Hallera i Daszyńskiego. Przybyłe na miejsce zastępy, wraz z dwoma patrolami oleśnickiej policji, zablokowały ruch drogowy, ratownicy zabezpieczyli  lądowisko od dostępu osób trzecich.

Po około 20 minutach, od przyziemienia helikoptera, dojechał specjalistyczny ZRM z Sycowa, który przetransportował kobietę z gabinetu kardiologicznego do śmigłowca. Po około 30 minutach Ratownik13 ponownie wzniósł się w powietrze, a po chwili wylądował z pacjentką w szpitalu przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu.

Działania służb trwały blisko godzinę, ruch w tym rejonie miasta był bardzo utrudniony. Sycowska karetka pogotowia zaraz po przekazaniu kobiety załodze LPR’u, udała się do kolejnego wezwania. Około godziny 19:30 działania zostały zakończone a zastępy wróciły do jednostki.

Nie jest to niestety pierwszy raz kiedy na terenie powiatu oleśnickiego nie ma wolnej karetki, a pomocy muszą udzielać strażacy. Na powiat zamieszkujący ponad 100 tysięcy ludzi, przypadają 4 zespoły Ratownictwa Medycznego- 2 stacjonujące w Oleśnicy, 1 stacjonujący w Twardogórze  oraz 1 stacjonujący w Sycowie. Taka flota teoretycznie powinna wystarczyć do zapewnienia zabezpieczenia medycznego terenu powiatu. Niestety w praktyce już gorzej to wygląda, średnio dwa razy w miesiącu oleśniccy jak i sycowscy strażacy interweniują, zapewniając zabezpieczanie medyczne do czasu dojazdu ZRM, trwa to średnio 30 minut.

SiŚ:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 2/24 Star/MAN |511[D]22| JRG Oleśnica

-Eurocopter EC135 Ratownik-13 LPR Filia Wrocław

-Fiat Ducato WP-I KPP Oleśnica

-Hyundai i20 WK KPP Oleśnica

-Volkswagen Crafter ZRM (S) SPR Syców

WIDEORELACJA

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

2 myśli na temat “Śmigłowiec LPR lądował na rondzie Sybiraków – FOTO, WIDEO

 • 18 maja 2016 o 20:32
  Permalink

  Przyczyniła się też do tego sytuacja z zamknięciem oddziału wewnętrznego (przez co i izby przyjęć) w sycowskim szpitalu. Teraz karetka ze Sycowa z pacjentem ze Sycowa, zamiast kilku kilometrów robi prawie 60, żeby przywieźć pacjenta do szpitala w Oleśnicy.

  Odpowiedz
  • 18 maja 2016 o 21:09
   Permalink

   Oczywiście przyczyniło się to w pewnym stopniu do tego co mamy obecnie. Nie zmienia to jednak faktu, że karetek jest za mało.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.