Zderzenie cysterny z dostawczakiem. Dwie osoby ranne i interwencja śmigłowca LPR

Dzisiejszego popołudnia, około godziny 15:30, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy wpłynęła informacja z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu, o wypadku drogowym z udziałem cysterny i samochodu dostawczego na skrzyżowaniu w miejscowości Jenkowice. Na miejsce zdarzenia niezwłóczenie zadysponowane zostały po dwa zastępy z JRG Oleśnica oraz OSP KSRG Dobroszyce. Informacja trafiła również do Dyżurnego Policji a także Dyspozytora Ratownictwa Medycznego. Do wypadku udały się dwa zespoły Ratownictwa Medycznego, w tym lotniczy z Wrocławia, a także patrole oleśnickiej Policji.

Po dotarciu pierwszych zastępów na miejsce stwierdzono, że w zdarzeniu udział biorą dwa pojazdy – cysterna marki MAN a także samochód dostawczy Iveco. W wyniku zderzenia oba pojazdy znalazły się poza drogą. Wewnątrz busa, podróżowały dwie osoby, które zostały poszkodowane. Jego kierowca został uwięziony wewnątrz wraku, a do jego uwolnienia konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych. Przytomnego mężczyznę w ciężkim stanie wydobyto z pojazdu i przekazano zespołowi Ratownictwa Medycznego. Drugi pasażer pojazdu dostawczego cały czas przebywał pod opieką Ratowników Straży.

Po chwili na miejscu wylądował zadysponowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia. Lądowisko zostało zabezpieczone przez Strażaków. Załodze śmigłowca przekazany został poszkodowany kierowca pojazdu dostawczego. Nieprzytomnego i zaintubowanego mężczyznę po przeniesieniu do śmigłowca przetransportowano do szpitala przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu. Drugi  pasażer tego pojazdu trafił karetką do oleśnickiej placówki.

Jak udało nam się ustalić, do zdarzenia doszło na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, jadącemu prawidłowo Iveco, przez kierującego cysterną na podwoziu MANa. Ten wyjeżdżając z drogi prowadzącej w kierunku Dobrzenia, wyjechał wprost przed maskę nadjeżdżającego od strony miejscowości Stępin Iveco. Siła zderzenia pojazdów była tak ogromna, że oba samochody znalazły się poza drogą, w tym kilkutonowa cysterna, która dodatkowo obróciła się o prawie 180 stopni.

Na miejscu nadal pracują służby. Mundurowi ustalają dokładny przebieg zdarzenia oraz jego okoliczności. Ruch w tym miejscu jest całkowicie zablokowany. W miejscowości Jenkowice, na głównym skrzyżowaniu, posterunek pełnią oleśniccy Policjanci Wydziału Prewencji, którzy kierują samochody objazdami.  Utrudnienia mogą potrwać jeszcze kilka godzin.

Miejsce zdarzenie zabezpieczane jest przez zastęp oleśnickiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. Pozostałe zastępy zakończyły działania i wróciły do macierzystych jednostek. Działania Strażaków w trakcie akcji ratowniczej skupiły się głownie na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej z jednoczesnym udzielaniem jej doraźnej pomocy, ewakuacji rannego, pomocy w transporcie go do karetki oraz śmigłowca a także na przyjęciu i odprawieniu załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 2/24 Star/MAN |511[D]22| JRG Oleśnica

-GBA 3/36 Scania P320 |519[D]22| OSP KSRG Dobroszyce

-GCBA 5/32 Scania P360 |519[D]25| OSP KSRG Dobroszyce

-D 07 01 – Volkswagen Crafter |ZRM (S)| SPR Oleśnica*

-Eurocpoter EC-135 Ratownik13 – LPR Wrocław

-Opel Astra WRD KPP Oleśnica

-Fiat Ducato WP-I KPP Oleśnica

 

Jedna myśl na temat “Zderzenie cysterny z dostawczakiem. Dwie osoby ranne i interwencja śmigłowca LPR

  • 3 października 2018 o 18:57
    Permalink

    To sami dzieje sie na drodze KOL.STRZELCE – DOBROSZYCE z piaskowni wyjeżdżaja nie patrząc co sie dzieje wokól, sam kilka razy mialbym okazję zderzyć się z tirem na tym fragmencie drogi. Myśli, że ma większe auto to wiecej mu można. Szkoda słow ….

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.