Wybuch i pożar w oleśnickim zakładzie. Ciężko ranny pracownik!

Dzisiejszego popołudnia, około godziny 18:30, służba dyżurna Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy odebrała zgłoszenie dotyczące wybuchu oraz prawdopodobnego pożaru w jednym z oleśnickich zakładów mieszczących się przy ulicy Wiejskiej. Ze wstępnych informacji wynikało, że jedna osoba jest poszkodowana. Na miejsce niezwłocznie została zadysponowana sekcja gaśnicza z JRG Oleśnica oraz OSP KSRG Dobroszyce a także zastęp z OSP KSRG Ligota Mała. Na miejsce udał się także podstawowy zespól Ratownictwa Medycznego z Sycowa oraz patrol oleśnickiej Policji.

Już w trakcie dojazdu pierwszych zastępów na miejsce nad okolicą widoczny był słup czarnego dymu. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że podczas prac w budynku doszło do wybuchu butli z gazem, w wyniku czego rozwinął się pożar obejmujący konstrukcję obiektu. Z budynku został ewakuowany około 50-letni mężczyzna który doznał poważnych obrażeń ciała. W pierwszej fazie działań ogromne zagrożenie dla Ratowników stwarzały następujące po sobie kolejne wybuchy zgromadzonych wewnątrz butli. Ich elementy znajdowały się nawet kilkadziesiąt metrów od zakładu, na pobliskim placu.

Poszkodowanemu pracownikowi początkowo pomocy udzielali Strażacy, a następnie przekazany został pod opiekę przybyłego na miejsce zespołu Ratownictwa Medycznego. Mężczyzna doznał bardzo poważnych i rozległych oparzeń 2 oraz 3 stopnia – około 70% powierzchni ciała. Obecny na miejscu kierownik naziemnego zespołu podstawowego, podjął decyzję o konieczności pilnego transportu pacjenta drogą lotniczą do specjalistycznej placówki medycznej. Na miejsce skierowany został Ratownik-13 z wrocławskiej filii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Obecni na miejscu Strażacy, pracując w aparatach ochrony układu oddechowego, podając kilka prądów wody w natarciu na płonącą konstrukcję hali, w ciągu kilkudziesięciu minut opanowali zagrożenie. Pożar został zlokalizowany, natomiast zgormadzone we wnętrzu budynku kolejne butle z gazem, wyniesione na zewnątrz i schłodzone. Celem zapewnienia ciągłości podawania środka gaśniczego, Strażacy przygotowali stanowisko wodne z sieci hydrantowej. Na miejsce przybył także Komendant Powiatowy PSP w Oleśnicy- st. bryg. Andrzej Fischer, który przejął dowodzenie nad prowadzonymi działaniami.

Z uwagi na gęstą zabudowę oraz brak możliwości wyznaczenia dogodnego miejsca do przyziemienia dla śmigłowca, pilot maszyny po wykonaniu kilku okrążeń, zadecydował o posadzeniu śmigłowca na placu tuż przy hali, w której doszło do wybuchu. Po przekazaniu pacjenta od zespołu naziemnego, poszkodowany w ciężkim stanie trafił do szpitala przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu. Mężczyzna był nieprzytomny, a Ratownicy zmuszeni byli do wykonania intubacji.

Działania na miejscu zdarzenia trwały wiele godzin. Zostały zakończone tuż po godzinie 21:00. Miejsce zdarzenia zostało przekazane protokolarnie obecnemu na miejscu właścicielowi wraz z dalszymi zaleceniami. Obecne na miejscu zastępy powróciły do koszar po drodze uzupełniając wodę oraz powietrze w butlach aparatów OUO. Obecna na miejscu Policja prowadzi postępowanie mające na celu ustalenie dokładnych przyczyn oraz okoliczności wypadku.  Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, w budynku miały być prowadzone prace spawalnicze, podczas których doszło do wybuchu. Czy faktycznie tak było, ustali prowadzone postępowanie.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GCBA 8+4/60 Scania G480 |511[D]25| JRG Oleśnica

-SLRr Mitsubishi L200 |511[D]92| JRG Oleśnica

-GBA 3/36 Scania P320 |519[D]22| OSP KSRG Dobroszyce

-GCBA 5/32 Scania P360 |519[D]25| OSP KSRG Dobroszyce

-GBA 3.5/27 Iveco Eurocargo |519[D]46| OSP KSRG Ligota Mała

-D 01 22– Volkswagen Crafter |ZRM (P)| SPR Syców

-Eurocopter H135 Ratownik-13 – LPR Wrocław

-KIA Ceed WP-I KPP Oleśnica

-Opel Astra PP Dobroszyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.