Tlenek węgla na Wiejskiej. Czujka czadu najprawdopodobniej uratowała życie dwóm rodzinom

Dziś (25.XI.16), około 19:00 do SK KP PSP w Oleśnicy wpłynęło zgłoszenie od lokatorów jednego z domów przy ulicy Wiejskiej, o czujce tlenku węgla, która zaalarmowała o pojawieniu się śmiertelnie niebezpiecznego gazu.  Na miejsce udało się niezwłocznie pierwszowyjazdowe Iveco z oleśnickiej JRG.

Przybyły na miejsce Strażacy sprawdzili budynek, przy pomocy detektorów, na obecność substancji niebezpiecznych. Te na szczęście nic nie wykazały gdyż przed przyjazdem zastępu lokatorzy przewietrzyli budynek. Nikomu nic się na szczęście nie stało a działania po około 40 minutach.

Być może niepozorne urządzenie, które można nabyć już za około 20zł, uratowało życie kilku osobom zamieszkującym budynek. Przypomnijmy, tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym oraz silnie trującym gazem. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynków i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Zapraszamy do zapoznania się z prowadzoną na terenie całej Polski kampanią – „Czad- Cichy zabójca”.

 

SiŚ:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21|

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.