Kolejne zderzenie podczas wyprzedzania

Około kwadrans po godzinie 16, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy, wpłynęła formatka z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu o czołowym zderzeniu na drodze krajowej nr 25. Ze zgłoszenia wynikało, że na wysokości miejscowości Sokołowice, zderzyły się dwa samochody osobowe oraz ciężarowy, a w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń ciała. Na miejsce zadysponowane zostały dwa zastępy oleśnickiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej a także patrol Policji i zespół Ratownictwa Medycznego.

Po dotarciu zastępów PSP na miejsce i rozpoznaniu ustalono, że w zdarzeniu udział biorą udział dwa pojazdy osobowe marki Toyota i Citroen, znajdujące się częściowo na pasie ruchu, a częściowo poza drogą, a także pojazd ciężarowy DAF z naczepą. Żaden z uczestników nie odniósł poważniejszych obrażeń. Osoby odmówiły udzielenia pomocy przez Strażaków PSP a następnie zespół Ratownictwa Medycznego.

Działania zastępów skupiły się głownie na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wahadłowym kierowaniu ruchem. Obecni na miejscu Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zakwalifikowali zdarzenie jako kolizję. Jako jej sprawcę wytypowali młodego kierowcę Citroena. To on wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu Toyocie, znajdującej się na drodze z pierwszeństwem. Faktem jest, że osobowa Toyota wykonywała w momencie zdarzenia manewr wyprzedzania w miejscu niedozwolonym, jednak znajdowała się na drodze głównej. Wyznaczony przez Mundurowych sprawca nie przyjął mandatu. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Utrudnienia trwały około 2 godziny.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

-D 07 01 – Volkswagen Crafter |ZRM (S)| SPR Oleśnica

-Opel Astra WRD KPP Oleśnica

2 myśli na temat “Kolejne zderzenie podczas wyprzedzania

 • 20 stycznia 2019 o 10:16
  Permalink

  Wina jest oczywista i prawidłowo zrobił kierowca że nie przyjął mandatu bo to kierowca wyprzedzajacy na skrzyżowaniu jest winien i spowodował zagrożenie w ruchu drogowym.

  Odpowiedz
 • 22 stycznia 2019 o 23:01
  Permalink

  Popieram kierowcę Citroena, który nie przyjął mandatu za spowodowanie kolizji. Przykro się robi jak Policja interpretuje przepisy ruchu drogowego na korzyść piratów drogowych cyt. „Obecni na miejscu Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zakwalifikowali zdarzenie jako kolizję. Jako jej sprawcę wytypowali młodego kierowcę Citroena. To on wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu Toyocie, znajdującej się na drodze z pierwszeństwem. Faktem jest, że osobowa Toyota wykonywała w momencie zdarzenia manewr wyprzedzania w miejscu niedozwolonym, jednak znajdowała się na drodze głównej.”
  Tyle mówi się o zmianie przepisów ruchu drogowego a w mojej opinii policja i sądy powinny rozpocząć interpretację przepisów na korzyść osób jadących prawidłowo, to jest kierowca pojazdu wjeżdżającego na drogę główną powinien oczywiści ustąpić wszystkim uczestnikom ruchu ale prawidłowo jadącym. Żaden pojazd nie powinien znaleźć się na lewym pasie w przypadku podwójnej ciągłej (totalny zakaz wyprzedzania – jazda pod prąd). Póki sądy i policja będą interpretować przepisy na korzyść piratów drogowych to takie wypadki będą się powtarzały.
  Mam nadzieję, że wszyscy się ze mną zgodzą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.