Wojewódzkie manewry pod Bartkowem – FOTO, WIDEO

Dzisiaj (23.IV.16), od wczesnych godzin porannych na terenie gminy Dobroszyce dobywały się strażackie manewry ratowniczo- gaśnicze. Ich głównym założeniem było wystąpienie dużego pożaru lasu. Według scenariusza ćwiczeń ogniem objęty był obszar ponad 30 hektarów kompleksu leśnego pod Bartkowem.

Ćwiczenia miały na celu koordynowanie sił i środków z terenu całego Dolnego Śląska, sprawdzenie łączności na terenie zalesionym, procesu podawania wody na duże odległości oraz powiatowego planu ratowniczego- mówi portalowi Oleśnica998, Rzecznik Prasowy KP PSP w Olesnicy- kpt. Sławomir Pieprzyk.

Pierwsza część manewrów rozpoczęła się około godziny 11:00, wtedy do SK KP PSP w Oleśnicy wpłynęła informacja od pracownika służby leśnej, pełniącego dyżur obserwacyjny, o pożarze młodnika w oddziale 254 leśnictwa Bartków. W pierwszym rzucie zadysponowano łącznie 6 zastępów Straży Pożarnej oraz samochód gaśniczy Nadleśnictwa. Po dojeździe do zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęta jest powierzchnia około 4 hektarów młodnika. Głównym zamierzeniem w tej fazie ćwiczeń było podanie prądów wody w obronie na przyległe drzewostany oraz budowa stanowiska wodnego na cieku Dobra. Z uwagi na szybko rozprzestrzeniający się ogień, KDR podjął decyzję o zadysponowaniu dodatkowych sił i środków oraz ciągnika.

Do akcji ruszyły kompanie gaśnicze „Oleśnica” oraz „Trzebica”, pluton gaśniczy „Kąty” oraz międzynarodowy moduł do gaszenia pożarów lasów GFFFV Wrocław. Na skutek nagłej zmiany warunków meteorologicznych, pożar przeniósł się na kolejny drzewostan. Z uwagi na zaistniałą sytuację, zastępy zmuszone zostały nagle opuścić dotychczasowe miejsce prowadzonych działań. Linia obrony została przeniesiona na drogę powiatową nr 1480 oraz drogę gruntową między pododdziałami. Po dojeździe na miejsce akcji modułu gaśniczego, rozpoczęto tłoczenie wody ze zbiornika przeciwpożarowego, oraz intensywne podawanie prądów wody z drogi na objęty pożarem las. Na czas prowadzonych działań, droga powiatowa została zablokowana przez policjantów z wydziału ruchu drogowego.

Na koniec manewrów, samolot gaśniczy Dromader, dokonał dwóch zrzutów środka gaśniczego. Dromader zaopatrywany w środek gaśniczy na lotnisku w Szymanowie, dokonał zrzutu wody, a następnie piany gaśniczej. Po zwinięciu sprzętu wszystkie zastępy udały się na podsumowanie ćwiczeń do Hubertówki w Malerzowie gdzie również zlokalizowane zostało miasteczko logistyczne modułu GFFFV. Działaniom polskich Strażaków bacznie przyglądali się przedstawiciele niemieckiej organizacji THW. W ciągłej gotowości, na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia podczas ćwiczeń, oczekiwał podstawowy zespół Ratownictwa Medycznego.

ZOBACZ WIDEORELACJĘ

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

 

2 myśli na temat “Wojewódzkie manewry pod Bartkowem – FOTO, WIDEO

 • 25 kwietnia 2016 o 09:13
  Permalink

  Witam.
  Bardzo ciekawa i rzetelna relacja. Przy okazji mam jak zawsze pytanie do Autora (oczywiście jeśli można podzielić się taką informacją) – jak wygląda zabezpieczenie powiedzmy powiatu w takiej sytuacji? Domyślam się, ze większość OSP brała udział w manewrach, zapewne też znaczne siły i środki z JRG. Pamiętam sytuację z przed kilku lat we Wrocławiu – podczas licznych pożarów traw większość zastępów z JRG we Wrocławiu była poza jednostkami prowadząc działania, a do „zabezpieczenia” miasta prewencyjnie ściągano właśnie podwrocławskie OSP.
  pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 25 kwietnia 2016 o 14:33
   Permalink

   Witam, zabezpieczeniem operacyjnym powiatu, na czas trwania ćwiczeń, były zastępy: 511-21,51 (czyli średni samochód gaśniczy i drabina) z JRG Oleśnica, 512-21,53 (czyli średni samochód gaśniczy i podnośnik hydrauliczny) z JRG Syców oraz pozostałe jednostki OSP nie biorące udziału w manewrach. Jeżeli wystąpiłoby zdarzenie wymagające interwencji większej ilości SiŚ, ćwiczenia zostałby przerwane a zastępy udałyby się do tego zdarzenia. Również pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.