Problematyczne zdarzenie drogowe w Dobrej

Dziś około godziny 13:00, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy odebrał zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego, do jakiego miało dojść w miejscowości Jenkowice. Na miejsce zostały zadysponowane dwa zastępy z oleśnickiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej oraz patrol Policji Wydziału Ruchu Drogowego. Jak się jednak okazało, zdarzenie ma miejsce na drodze pomiędzy Dobroszycami a Jenkowicami, w miejscowości Dobra.

Po dotarciu pierwszych zastępów na miejsce, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że w zdarzeniu udział biorą dwa pojazdy marki Renault Master – bus znajdujący się przydrożnym w rowie, a także laweta przewożąca inny samochód, która jazdę zakończyła także w rowie, po przeciwnej stronie jezdni. W obu pojazdach podróżowali jedynie kierowcy. Mężczyźni nie odnieśli żadnych obrażeń.

Działania obecnych na miejscu Strażaków skupiły się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pojazdów biorących w nim udział a także wahadłowym kierowaniu ruchem. Pojazdy uczestniczące w kolizji zostały przekazane protokołem właścicielom, a po kilkudziesięciu minutach działania Straży Pożarnej zostały zakończone a zastępy powróciły do macierzystych jednostek.

Obecny na miejscu patrol Policji z Wydziału Ruchu Drogowego oleśnickiej Komendy zajął się obsługą zdarzenia, które zakwalifikowano jako kolizję. Mundurowi skupili się na wyjaśnieniu okoliczności kraksy, jednakże od samego początku relacje jej przebiegu obaj kierowcy przedstawiali w sposób rozbieżny. Jak udało nam się ustalić, oba pojazdy – laweta przewożąca osobówkę oraz bus –  poruszały się od strony Dobroszyc w kierunku miejscowości Stępin. Do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu, gdzie kierujący lawetą próbował wykonać manewr skrętu w drogę po lewej stronie jezdni, w tym samym czasie najprawdopodobniej kierujący busem wykonywał manewr wyprzedzania. Pomiędzy pojazdami doszło do zderzenia. Siła uderzenia była na tyle duża, że ważący kilka ton zestaw lawety wraz z osobówką obrócił się wokół własnej osi i wpadł do rowu, ustawiając się przodem w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Z uwagi na rozbieżność relacji obu kierowców, a co za tym idzie z braku możliwości ustalenia, który z kierowców jako pierwszy oraz czy w sposób prawidłowy rozpoczął swój manewr, sprawa najprawdopodobniej znajdzie swój finał w sądzie. Uczestnicy zdarzenia nie poczuwają się do winy. Na miejscu nadal pracują Policjanci, prowadzący czynności. Na drodze panują niewielkie utrudnienia w ruchu.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

-GBA 3/36 Scania P320 |519[D]22| OSP KSRG Dobroszyce

-Opel Astra WRD KPP Oleśnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.