Poważny wypadek na przejeździe kolejowym w Bierutowie. Po ranną kobietę przyleciał śmigłowiec

Dzisiejszego popołudnia, tuż po godzinie 18:00, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy odebrał zgłoszenie o wypadku drogowy, do jakiego miało dojść na przejeździe kolejowym przecinającym ulicę Namysłowską w Bierutowie. Z otrzymanych informacji wynikało, że samochód osobowy uderzył w słup podtrzymujący trakcję, a w jego wnętrzu znajduje się osoba poszkodowana. Na miejsce niezwłocznie zostały zadysponowane po dwa zastępy Straży Pożarnej z JRG Oleśnica i OSP KSRG Bierutów. O fakcie poinformowane zostały także pozostałe służby – Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.

Po dotarciu pierwszego zastępu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono, że na torowisku leży samochód osobowy marki Fiat, w którego wnętrzu uwięziona jest kierująca nim kobieta. Pojazd uderzył w betonowy słup trakcyjny, który pod wpływem zderzenia złamał się, a następnie przewrócił zrywając trakcję, która zawisła kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Działania zastępów w pierwszej fazie działań skupiły się na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia oraz pojazdu biorącego w nim udział, a także rozpoczęciu udzielania pomocy poszkodowanej kobiecie wraz z równoległym wykonywaniem dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych.

Strażacy po wykonaniu dostępu do poszkodowanej ewakuowali ją w bezpieczne miejsce. Kobieta cały czas znajdowała się pod opieką Ratowników Straży. Mundurowi zabezpieczyli również lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego załoga przejęła ranną kierującą. Po zaopatrzeniu jej na miejscu, we współpracy ze Strażakami, została przetransportowana do śmigłowca, a następnie trafiła do jednego z wrocławskich szpitali. Jak udało nam się ustalić, poszkodowana doznała urazu głowy, klatki piersiowej oraz kończyny górnej. Ratownicy podejrzewali również możliwość wystąpienia obrażeń wewnętrznych. Start maszyny również odbywał się pod okiem Strażaków. Mundurowi zabezpieczyli też przy użyciu piany ciężkiej rozlewisko benzyny, która wyciekła z uszkodzonego Fiata.

Obecni na miejscu Policjanci ustalili wstępnie, że kierująca Fiatem Pandą kobieta w średnim wieku poruszała się od strony Namysłowa w kierunku centrum Bierutowa. Na łuku drogi, na którym ulokowany jest przejazd kolejowy, z niewyjaśnionych dotychczas przyczyn zjechała z drogi a następnie pokonując polną zjechała ze skarpy i uderzyła w znajdujący się na torowisku słup. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że kobieta miała tłumaczyć swoje zachowanie tym, iż drogę zajechał jej inny samochód. Wiadomo też, że już wcześniej kobieta miała dziwnie zachowywać się na drodze – wykonywać niewyjaśnione manewry oraz jadąc niemalże cały czas na światłach awaryjnych. Dokładny przebieg oraz okoliczności zdarzenia wyjaśniać będą jednak Mundurowi.

Akcja ratownicza została już zakończona. Pracujące na miejscu zastępy zabezpieczały miejsce zdarzenia. Droga w miejscu wypadku jest wciąż całkowicie zablokowana. Nad ziemią zwisają zerwane linie trakcyjne, które uniemożliwiają ruch pojazdów. Służby PKP pracują nad usunięciem awarii. Utrudnienia mogą potrwać jeszcze kilka godzin. Policja wytyczyła objazdy, którymi kierowane są samochody.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

-GBA 1/16 Volvo FL6 |519[D]51| OSP KSRG Bierutów

-GCBA 5/42 MAN TGM |519[D]55|OSP KSRG Bierutów

-Eurocopter EC-135 |Ratownik 13| LPR Wrocław

-Skoda Octavia WRD KPP Oleśnica

-Opel Astra KP Bierutów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.