Polscy Łowcy Burz ostrzegają. Możliwe „ekstremalnie silne burze”

Polscy Łowcy Burz niedzielnego wieczoru opublikowali ostrzeżenie o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, których pojawienie się prognozowane jest na pierwszy dzień lipca. W witrynie lowcyburz.pl pojawiła się informacja mówiąca o zbliżającej się silnej burzy, której towarzyszyć będzie silny wiatr oraz opad gradu o dużej średnicy. Prognozowana jest również możliwość wystąpienia trąb powietrznych. Wydane ostrzeżenie obowiązuje od poniedziałku od godziny 8:00 przez następną dobę. Teren powiatu oleśnickiego objęty jest drugim stopniem zagrożenia.

fot. lowcyburz.pl

„Na tym obszarze prognozowane jest powstanie potencjalne niebezpiecznych, niszczycielskich burz o zasięgu lokalnym, lub regionalnym. Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 120-130 km/h, a także opady dużego lub bardzo dużego gradu dochodzącego do, lub przekraczającego 5 cm średnicy. Wystąpią także opady deszczu do 40-50 mm, a ich suma z poszczególnych komórek konwekcyjnych może się kumulować nad jednym regionem powodując podtopienia. Możliwe jest wystąpienie trąb powietrznych o sile F1-F2 lub większej, choć ich potencjał może być ograniczony.” – czytamy komunikat na stronie PŁB dotyczący obszaru o drugim stopniu zagrożenia, w którym znalazł się również nasz powiat.

fot. rozwój komórek burzowych w godzinach popołudniowych nad terytorium Czech

W środowisku pasjonatów meteorologii pojawiły się głosy mówiące o możliwości powtórzenia się sytuacji z 11 sierpnia 2017 roku. Wtedy przez obszar Polski przetoczyła się niszczycielska nawałnica, będąca skutkiem powstania tzw. bow echo. Warunki oraz okoliczności uformowania się komórki, która w poniedziałek ma dotrzeć do Polski, mają być niemal identyczne jak te, w jakich powstawała wichura sprzed niemal dwóch lat. Wydający komunikat zapowiadają jednak możliwą aktualizację ostrzeżenia do trzeciego, najwyższego stopnia zagrożenia.

+++ UWAGA, W PONIEDZIAŁEK MOŻLIWE MIEJSCAMI EKSTREMALNIE SILNE BURZE +++W poniedziałek spodziewamy się wystąpienia…

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Niedziela, 30 czerwca 2019

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.