Nocna akcja gaśnicza. Ogromny ogień był widoczny z dużej odległości

Dzisiejszej nocy, około godziny 1:10, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy, odebrał zgłoszenie mówiące o słupie ognia widocznym z ulicy Krzywoustego w stronę pobliskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Wskazany przez osobę zgłaszającą obszar obejmował głównie zlokalizowane w pobliżu drogi ogródki działkowe. Na miejsce niezwłocznie została zadysponowana sekcja gaśnicza z oleśnickiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. O zdarzeniu poinformowana została również Policja, a tuż przed Strażakami na miejsce dotarł patrol Mundurowych.

Już w trakcie dojazdu Kierujący Działaniem Ratowniczym przekazywał wstępną sytuację o widocznym bardzo dużym słupie ognia zlokalizowanym kilkaset metrów od drogi. Po ustaleniu możliwej lokalizacji źródła ognia, siłowo dostano się na teren ogródków działkowych, na terenie których, jak się okazało, płonie drewniana altana. Drewniana konstrukcja o wymiarach około 3×5 metra, w momencie dojazdu sił i środków była całkowicie objęta ogniem. Z uwagi na obecne w pobliżu rowery i wierzchnią odzież istniało prawdopodobieństwo, ze we wnętrzu mogą znajdować się osoby poszkodowane.  

Przystąpiono do budowania linii gaśniczej, która z uwagi na lokalizację pożaru, składała się z kilkuset metrów linii wężowych. Następnie, rota zabezpieczona w aparaty ochrony układu oddechowego, przystąpiła do podawania prądu wody w natarciu na płonącą konstrukcję. Jak się okazało, wewnątrz przechowywana była butla z gazem. Dodatkowym zagrożeniem dla Ratowników było także kilkumetrowe podpiwniczenie konstrukcji.

Po około 30 minutach pożar został zlokalizowany i przystąpiono do jego dogaszania wraz z równoległym przeszukiwaniem pogorzeliska pod kątem obecności osób poszkodowanych. Szczęśliwie, wewnątrz nie ujawniono nikogo. Altana jednak spłonęła doszczętnie. Dogaszanie pożaru trwało do późnych godzin nocnych. Zastępy po zatankowaniu środka gaśniczego do koszar powróciły około godziny 4:00. Obecni na miejscu Funkcjonariusze oleśnickiej Policji wykonywali czynności w kierunku ustalenia właściciela terenu oraz przyczyn i okoliczności zdarzenia. 

 

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GCBA 8+4/60 Scania G480 |511[D]25| JRG Oleśnica

-Volkswagrn T6 WP-I KPP Oleśnica 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.