Manewry ratownictwa medycznego „Olesnica2017”- FOTO

Ponad 30 ekip ćwiczących, 10 przeróżnych epizodów, dziesiątki założeń ale cel jeden – doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego. Po raz kolejny, Komenda Powiatowa PSP w Oleśnicy zorganizowała w tym celu manewry ratownicze.

Tym razem ćwiczenia odbyły się pod kryptonimem „Oleśnica2017” a całość rozegrała się na terenie miasta i gminy Oleśnica. Na ćwiczących czekało 10 różnych punktów z przeróżnymi założeniami. Od lekkich i prostych urazów do bardzo ciężkich i skomplikowanych przypadków medycznych.

Jako punkt koncentracji sił i środków posłużyło oleśnickie lotnisko. To tutaj rozpoczęła się jak i zakończyła całość ćwiczeń. Te punktualnie o godzinie 9:00 zostały oficjalnie rozpoczęte.

Tegoroczne ćwiczenia, zgodnie z „tradycją”, rozpoczęły się wykładem na temat medycyny ratunkowej. Specjaliści przekazali Ratownikom szereg przydatnych informacji i porad. Dzięki nim udzielana przez nich pomoc będzie na coraz wyższym poziomie.

Po części teoretycznej nadszedł czas na część praktyczną. Ekipy ratownicze wyruszyły „w teren”, aby zmierzyć się z postawionymi przed nimi zadaniami. Każdy z punktów miał przypisany do siebie dany epizod. Wśród nich znalazły się między innymi:

1.Garnizon Oleśnica- Eksplozja materiałów wybuchowych. Doszło do wytrzewienia jelit.

2.Komenda Powiatowa PSP w Oleśnicy – Ewakuacja poszkodowanego Strażaka z zadymionego pomieszczenia.

3.Wieża Ciśnień – Zadławienie osoby dorosłej. Zapoznanie z obiektem.

4.Skatepark, park przy ul. Daszyńskiego – Wypadek podczas jazdy na rolkach. Złamanie kości udowej.

5.Zamek Książąt Oleśnickich – Rana postrzałowa klatki piersiowej. Konkurencja drużynowa – strzelanie.

6.Urząd Miasta – Omdlenie, NZK. Użycie AED.

7.OKR Atol – Upadek z wysokości. Uraz miednicy.

8.Remiza OSP Sokołowice – Omdlenie podczas prac na wysokości. Poszkodowany bez poważniejszych urazów. Ewakuacja rannego na dół.

9.Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowinie – Zapoznanie z obiektem i specyfiką przebywających tam osób.

10.Trasa S8, MOP Jonas – Zderzenie czołowe dwóch pojazdów. Wypadek masowy. Segregacja TRIAGE.

Po ukończeniu zadań grupy powróciły ponownie na płytę lotniska gdzie nastąpiło podsumowanie ćwiczeń. Na Ratowników czekał również posiłek regeneracyjny. Mieli oni również możliwość zapoznania się z nowinkami technicznymi zaprezentowanymi przez zaproszone na miejsce firmy specjalizujące się w produkcji sprzętu ratowniczego.

4 myśli na temat “Manewry ratownictwa medycznego „Olesnica2017”- FOTO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.