Ciężko ranna 35-latka po zderzeniu z ciężarówką. Jej samochód zatrzymał się kilometr dalej!

Dziś, tuż przed godziną 10:00, oleśnickie służby otrzymały formatki z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu, dotyczące groźnego wypadku drogowego, do jakiego miało dojść na 69-kilometrze trasy S8 w kierunku Warszawy. Ze wstępnych informacji wynikało, że doszło do zderzenia samochodu osobowego i ciężarowego, w wyniku czego dwie osoby – kobieta i dziecko – są ranne. Poszkodowana kierująca została uwięziona wewnątrz pojazdu. Na miejsce niezwłocznie zostały skierowanie siły i środki podmiotów ratowniczych – dwa zastępy z JRG Syców, zastęp z OSP KSRG Ligota Polska, dwa zespoły Ratownictwa Medycznego z Sycowa i Twardogóry, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia jak i również patrole Policji z Oleśnicy i Sycowa.

Po dotarciu zastępów na miejsce zdarzenia, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym. Jak się okazało, oba pojazdy w momencie dojazdu służb znajdowały się na pasie awaryjnym, jednakże w odległości około kilometra od siebie! Osobowym Seatem podróżowały trzy osoby – kierująca nim 35-letnia kobieta, mężczyzna oraz około roczne dziecko. 35-latka została uwięziona wewnątrz rozbitego pojazdu, a do jej uwolnienia konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych. Kobieta doznała bardzo poważnego urazu głowy, była cały czas nieprzytomna. Po ewakuacji poszkodowanej przekazano ja pod opiekę zespołu Ratownictwa Medycznego. Pod opiekę Ratowników trafiło także małe dziecko podróżujące osobówką. Pasażerowi Seata, jak i kierowcy ciężarowej Scanii, nic się nie stało. 

Ciężko ranna kobieta, po wstępnym zaopatrzeniu na miejscu zdarzenia, po dotarciu na miejsce śmigłowca LPR, została przekazana pod opiekę załogi HEMS. Poszkodowana cały czas była nieprzytomna, a z uwagi na poważny uraz czaszkowo- mózgowy i niewydolność oddechową, konieczne było jej zaintubowanie. 35-latka w stanie ciężkim trafiła do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego USK przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Ranne dziecko zostało przewiezione do szpitala przez zespół naziemny. Jak udało nam się ustalić, pojazdem podróżować miała rodzina pochodząca z Litwy, na co dzień mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Mieli oni udawać się na świętado rodzinnego kraju. 

Ze wstępnych informacji wynika, że do zdarzenia doszło najprawdopodobniej z winy kobiety kierującej Seatem. Z niewyjaśnionych dotychczas przyczyn, na prostym odcinku drogi, przy dużej prędkości, zjechała na sąsiedni pas ruchu, po którym poruszał się ciągnik siodłowy marki Scania, ciągnący naczepę. Osobówka z impetem wbiła się w tył naczepy, miażdżąc prawą stronę Seata, a następnie kontynuowała jazdę. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, osobówka na brytyjskich tablicach rejestracyjnych, z kierownicą po prawej stronie, miała prawdopodobnie w  momencie zdarzenia włączony tempomat. W wyniku poważnego urazy głowy spowodowanego zmiażdżeniem kabiny osobówki, kierująca nim kobieta straciła przytomność, a próbę zatrzymania pojazdu podjął pasażer. Brak dźwigni hamulca ręcznego i automatyczna skrzynia biegów nie ułatwiły jednak tego zadania, a osobówkę udało się zatrzymać dopiero po około kilometrze. Wśród świadków zdarzenia pojawiały się głosy, jakoby kobieta miała zasnąć za kierownicą. Dokładne przyczyny i okoliczności zdarzenia ustalane będą przez pracujących na miejscu Mundurowych w toku prowadzonego postępowania. Ruch na drodze S8 przez wiele godzin był całkowicie zablokowany. Policja wyznaczyła objazdy przez dawną trasę nr 8. 

Siły i Środki:

-GBA 3/16 Renault D16 |512[D]21| JRG Syców

-SRt Scania P370 |512[D]43| JRG Syców

-SLRr Isuzu D-Max |512[D]91| JRG Syców

-SLRd Volkswagen T4 |519[D]42| OSP KSRG Ligota Polska

-D 01 20– Volkswagen Crafter |ZRM (P)| SPR Twardogóra

-D 01 22 – Volkswagen Crafter |ZRM (P) | SPR Syców

-Eurocopter H135 Ratownik-13 – LPR Wrocław 

-Opel Astra WRD KPP Oleśnica

-Opel Astra KP Syców

-Fiat Doblo – Patrol S-8

Jedna myśl na temat “Ciężko ranna 35-latka po zderzeniu z ciężarówką. Jej samochód zatrzymał się kilometr dalej!

  • 17 grudnia 2021 o 22:39
    Permalink

    Wielki podziw dla osoby która opisała to zdarzenie. Czytając to człowiek ma wrażenie jakby był na miejscu i to wszystko widzi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.