Piłeś, jedziesz?
Lepiej zapytaj ile Cię to będzie kosztowało?
Najwyższą ceną jest na pewno ludzkie życie.
Jaka jest prawdziwa cena prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu?
Najgorsze co może się stać to spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Wydaje nam się to bardzo nieprawdopodobne i odległe, jednak prowadząc pod wpływem alkoholu ryzyko takiego zdarzenia bardzo wzrasta, a nasza odpowiedzialność jest przesądzona.
(13.02.2016-Pijany kierowca BMW doprowadził do dachowania, zbiegł z miejsca zdarzenia)
Jeżeli spowodujesz wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym będąc pod wpływem alkoholu grozi Ci kara do 12 lat więzienia. Sąd może też wydać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Wyobraźmy sobie miły wieczór. Po imprezie, podczas której wypiłeś tylko kilka drinków wsiadasz do samochodu by wrócić do domu. Wiesz, że jesteś trochę wstawiony więc starasz się jechać ostrożnie i zgodnie z przepisami. A jednak masz pecha – patrol policyjny postanowił Cię skontrolować. Dmuchasz w alkomat, który jednoznacznie pokazuje –przekroczyłeś limit alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0,1 mg w dm³ w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi). Oznacza to, że dopuściłeś się wykroczenia za które grozi Ci grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila popełniłeś przestępstwo, a co za tym idzie grozić Ci będzie pozbawienie wolności do 2 lat, nie będziesz też mógł prowadzić samochodu nawet do 10 lat.
Nikt z nas nie chciałby żyć z winą za odebranie życia lub zdrowia drugiemu człowiekowi. Nieznajomej osobie, innemu kierowcy, pieszemu, rowerzyście… ale również komuś, kto siedzi zazwyczaj obok ciebie na siedzeniu pasażera, ktoś kogo znasz i na kim Ci zależy… Cierpienie, ból i pustka, bezsilność oraz niemożność odwrócenia wydarzeń. Wieczne pytanie: Dlaczego?!?