Zespół S znika z Sycowa

Z dniem 1 sierpnia z sycowskiej Podstacji Pogotowia Ratunkowego znika specjalistyczny zespół Ratownictwa Medycznego. Na szczęście nie całkowicie! W jego miejsce utworzony zostanie zespół podstawowy, który od poprzedniego będzie się różnił jedynie brakiem lekarza w obsadzie ambulansu.

Decyzję o zaakceptowaniu zmian w Wojewódzkim planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne podjął wiceminister zdrowia – Marek Tombarkiewicz. Dokument ten zakłada przekwalifikowanie łącznie dwóch zespołów S na zespoły P – z Bolesławca i Sycowa a także uruchomienie nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Lubinie.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, nowy zespół jako jedyny podstawowy w powiecie miałby składać się z trzyosobowej obsady – gdzie wszystkie inne ambulanse tego typu są dwuosobowe. Dotychczasowy zespół D 07 03 otrzyma nowy kryptonim, a od 1 sierpnia służył już będzie jako D 07 06.

Co oznacza to dla pacjentów? – W zasadzie nie powinni nawet takowej zmiany odczuć. Ratownicy medyczny mają bowiem bardzo zbliżony zakres obowiązków do lekarza. Ich uprawnienia różnią się głownie tym, że lekarz może stwierdzać zgon i podać kilka rodzajów leków więcej. Wszyscy Ratownicy są bardzo dobrze wyszkoleni i wiedzą dorównują niektórym lekarzom a co za tym idzie, udzielana przez nich pomoc jest na bardzo wysokim poziomie. Mieszkańcy Sycowa i okolic mogą przysłowiowo spać spokojnie gdyż zmiana ta nie powinna negatywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.