Zatrzymanie krążenia u 80-latka – interweniowali Strażacy i LPR

Dziś około kwadrans po godzinie 12:00, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy odebrał zgłoszenie od Dyspozytora Medycznego SDM we Wrocławiu, dotyczące potrzeby interwencji zastępów PSP przy Izolowanym Zdarzeniu Medycznym. Jak wynikało z otrzymanych informacji, w jednym z domów w Nieciszowie (gm. Oleśnica) miało dojść do utraty przytomności u około 80-letniego mężczyzny. Z uwagi na fakt, iż wszystkie naziemne  systemowe zespoły Ratownictwa Medycznego na terenie powiatu były zajęte realizacją innych zleceń wyjazdu, na miejsce został skierowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – Ratownik13. Dyżurny SK KP niezwłocznie zadysponował na miejsce za zastępy oleśnickich Strażaków.

W trakcie dojazdu zastępów na miejsce, Strażacy otrzymali aktualizację informacji o stanie pacjenta, z których wynikało, że u mężczyzny doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Po dotarciu Strażaków na miejsce niezwłocznie przejęto prowadzoną przez rodzinę resuscytację. Mundurowi wdrożyli czynności medyczne z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora AED. Równolegle drugi zastęp oleśnickiej JRG prowadził wyznaczenie i zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Maszyna przyziemiła na wyznaczonym przez Strażaków miejscu – na niezabudowanej działce pomiędzy budynkami mieszkalnymi, około 100 metrów od miejsca zdarzenia. Po dotarciu załogi śmigłowca do pacjenta, zespół przejął od Strażaków prowadzone czynności oraz wdrożył Medyczne Czynności Ratunkowe. Niestety, pomimo kilkudziesięciominutowego wysiłku Ratowników,  82-letniego mężczyzny nie udało się uratować. Wdrożone czynności okazały się nieefektywne, obecny na miejscu Lekarz stwierdził zgon pacjenta.

Po blisko około dwóch godzinach działania ratunkowe na miejscu zostały zakończone. Po sporządzeniu niezbędnej dokumentacji medycznej i służbowej, przystąpiono do zabezpieczania miejsca lądowania śmigłowca celem umożliwienia mu odlotu. Tuż przed godzina 14:00 maszyna w asyście Strażaków wzbiła się w powietrze i odleciała w kierunku Wrocławia – do swojej bazy na wrocławskim lotnisku aby dalej pełnić dyżur w gotowości do ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GCBA 5/36 Scania P370XT |511[D]26| JRG Oleśnica

-Eurocopter H135 Ratownik-13 – LPR Wrocław

Jedna myśl na temat “Zatrzymanie krążenia u 80-latka – interweniowali Strażacy i LPR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.