Zadziałał łańcuch przeżycia – dwie skuteczne resuscytacje

Rozpoznanie zatrzymania krążenia, niezwłoczne wdrożenie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych przez świadków wraz z powiadomieniem służb oraz szybkim wdrożeniem zaawansowanych czynności przez przybyłe podmioty PRM skutkowało przywróceniem funkcji życiowych u dwóch osób na terenie powiatu oleśnickiego. W obu przypadkach w sposób prawidłowy zadziałał tzw. łańcuch przeżycia, zaczynając już na najniższym jego szczeblu – na miejscu zdarzenia niezwłocznie po jego zaistnieniu.

Zdarzenia miały miejsce w minioną środę na terenie gminy Oleśnica a także Twardogóra. W obu przypadkach na miejscu interweniowały Zespoły Ratownictwa Medycznego, których dysponentem jest oleśnickie Pogotowie Ratunkowe – Powiatowy Zespół Szpitali, jak i również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Komunikat uświadamiający o tym, jak ważna jest właściwa postawa społeczna i świadomość w zakresie udzielania pierwszej pomocy w stanach bezpośredniego zagrożenia życia, na swoim profilu zamieściło, po zdarzeniach w dniu 12 lipca, kierownictwo Pogotowia Ratunkowego w Oleśnicy.

Dziś dzień ważny dla rodzin pacjentów, naszej lokalnej społeczności jak i po prostu dla nas – członków zespołów ratownictwa medycznego.
W dniu dzisiejszym zespół podstawowy D01 20 z Twardogóry przeprowadził skuteczną resuscytację w miejscowości Grabowno – pacjent stabilny i przytomny przekazany zespołowi lotniczego pogotowia ratunkowego. Natomiast zespół specjalistyczny D 01 09 z Oleśnicy przeprowadził skuteczną resuscytację w miejscowości Ligota Polska i przekazał pacjenta na oddział intensywnej terapii.
Dlaczego o tym piszemy? Bo zadziałał łańcuch przeżycia, czyli idea ratowania ludzkiego życia w której kluczową rolę odgrywają świadkowie zdarzenia. W każdym z tych przypadków podjęli oni natychmiast efektywne czynności związane z uciskaniem klatki piersiowej i wezwaniem zespołu ratownictwa medycznego. Ten przykład dobitnie pokazuje, że tylko prawidłowa reakcja świadków zdarzenia daje szansę nam, zawodowcom na wdrożenie zaawansowanych i skutecznych czynności ratujących życie. Pierwsze minuty decydują o wszystkim! Warto odbyć szkolenie praktyczne z zasad udzielania pierwszej pomocy. Jesteśmy dumni, że możemy wspólnie i skutecznie ratować ludzkie życie!
źród. Pogotowie Ratunkowe w Oleśnicy 
ryc. kursysos.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.