Wybuch chemikaliów w garażu podziemnym. Żeliwny właz studzienki uszkodził strop

Dziś około kwadrans po godzinie 13:00, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy wpłynęło zgłoszenie, dotyczące wybuchu i pożaru, do jakiego doszło w garażu podziemnym zlokalizowanym z kompleksie mieszkalno- usługowym przy ulicy Wiejskiej. Do zdarzenia została zadysponowana sekcja gaśnicza w składzie średni i ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy z miejskiej JRG. Do zdarzenia skierowany został także patrol oleśnickich Mundurowych. Już w trakcie dojazdu służb pojawiła się informacja, o tym, że pożar miał zostać opanowany przez osoby postronne.

Po dotarciu zastępów PSP na miejsce zdarzenia, w toku przeprowadzonego rozpoznania, Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że doszło do wybuchu mieszaniny gazów i oparów nagromadzonych w studzience, zlokalizowanej wewnątrz garażu podziemnego. Siła wybuchu była na tyle mocna, że żeliwna pokrywa studzienki, ważąca około 30 kilogramów, została wbiła się w sufit poziemnego parkingu, uszkadzając zarówno jego, jak i całość systemu bramy wjazdowej. Jak się okazało, ktoś miał wlać do pobliskiej kratki ściekowej łatwopalne substancje, które następie podpalono. W pobliżu Strażacy odkryli nagromadzone odpady, a wśród nich pojemniki i zbiorniki z substancjami chemicznymi – między innymi rozpuszczalnikami.

Z uwagi na zagrożenie ponownym wybuchem, KDR zadecydował o sprawdzeniu całego budynku przy użyciu detektora wielogazowego pod kątem obecności mieszaniny gazów wybuchowych. Urządzenia na szczęście nie wykazały żadnego zagrożenia. Po około godzinie działania zostały zakończone a miejsce zdarzenia przekazano przedstawicielowi zarządcy obiektu. Okoliczności zdarzenia wyjaśniali obecni na miejscu Policjanci.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GCBA 8+4/60 Scania G480 |511[D]25| JRG Oleśnica

-SLOp Suzuki Grand Vitara |512[D]90| JRG Syców

-KIA Sportage WP-I KPP Oleśnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.