Trzy zdarzenia medyczne niemalże w jednym czasie. Strażacy wspierają system PRM

Dzisiejszego popołudnia, około kwadrans po godzinie 18:00, do Dyżurnego Operacyjnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy wpłynęła informacja ze Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej we Wrocławiu z prośbą o wsparcie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, przy Izolowanym Zdarzeniu Medycznym, do którego doszło na terenie jednego z zakładów przy ulicy Krzywoustego w Oleśnicy. Z uwagi na brak wolnych naziemnych Zespołów Ratownictwa Medycznego na terenie oraz w pobliżu miasta, do zdarzenia zadysponowany został zespół lotniczy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia – Ratownik13. Dyżurny, który przyjął zgłoszenie do zdarzenia zadysponował także dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Oleśnicy w sile siedmiu Ratowników.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia przystąpiono do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy pracownikowi, u którego miało dojść co epizodu omdlenia wraz z równoczesnym przygotowaniem i zabezpieczeniem doraźnego miejsca lądowania dla śmigłowca LPR. Po około kwadransie od przybycia zastępów, na miejscu pojawił się Ratownik-13 a po wykonaniu kręgu nad miejscem zdarzenia, maszyna przyziemiła tuż przy hali. Pacjenta przekazany pod opiekę Lotniczego Zespołu Ratownictwa Medycznego. Finalnie jednak maszyna odleciała bez pacjenta – jego stan nie wymagał pilnej hospitalizacji.

W takcie zabezpieczania odlotu śmigłowca z terenu zakładu, Dyżurny SK odebrał kolejne zgłoszenie dotyczące Izolowanego Zdarzenia Medycznego. Tym razem służby otrzymały informację o nieprzytomnym kilkuletnim dziecku, które znajdowało się w jednym z supermarketów przy ulicy Wojska Polskiego. Do zdarzenia udały się niezwłocznie zastępy Państwowej Straży Pożarnej prowadzące zabezpieczenie odlotu śmigłowca, a po chwili, decyzją Dyspozytora Dyspozytorni Medycznej we Wrocławiu, przedysponowany został również śmigłowiec, który przed momentem wystartował. 

Po dotarciu zastępów na miejsce przystąpiono do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, rozpoczęto udzielanie pomocy w zakresie Kwalifikowanym a także zabezpieczono pobliski parking celem przejęcia śmigłowca. Po nawiązaniu łączności z załogą śmigłowca maszyna została bezpiecznie sprowadzona na ziemię. Kilkuletniego pacjenta przekazano pod opiekę załogi HEMS a także przybyłego po kilku minutach naziemnego, podstawowego Zespołu Ratownictwa Medycznego z jednej z podstacji Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. Obecny na miejscu Lekarz LPR podjął decyzję o konieczności hospitalizacji i transportu pacjenta do szpitala drogą powietrzną. 

W toku prowadzonych działań Stanowisko Kierowania otrzymało kolejne, trzecie już zgłoszenie dotyczące konieczności wsparcia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego z uwagi na wydłużony czas dojazdu zespołu. Tym razem na terenie miejscowości Nowica (gm. Dobroszyce) w jednym z domów jednorodzinnych miało dojsć do nagłego zatrzymania krążenia. Do zdarzenia został przedysponowany zastęp 511-21 a także zadysponowano pobliską OSP w Dobroszycach. Przybyłe na miejsce zastępy rozpoczęły udzielanie pomocy do czasu dojazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. 

Jedna myśl na temat “Trzy zdarzenia medyczne niemalże w jednym czasie. Strażacy wspierają system PRM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.