Strażacy z Sokołowic z zestawem PSP R-1!

W ostatnim czasie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowicach otrzymali wielki prezent. Dzięki pomocy fundacji jednego z dzienników, Strażacy wzbogacili się o bogato wyposażony zestaw ratownictwa medycznego PSP R-1. Do tej pory o takim sprzęcie Ochotnicy mogli jedynie pomarzyć.

Wiosną bieżącego roku wystartowali oni w akcji organizowanej przez ww. fundację, której celem było doposażenie jednostek OSP w 6 zestawów ratownictwa medycznego. Bez chwili zawahania wypełniliśmy formularz zgłoszeniowy, który następnie wysłaliśmy do fundacji- informują Strażacy na swoim Facebook’owym profilu. Pierwszy etap  akcji nie okazał się jednak szczęśliwy, nie udało się pozyskać wymarzonego przez Ochotników sprzętu.

Z pomocą wtedy ruszyło PZU, które wraz z fundacją przygotowało dodatkowe 40 kompletów ratowniczych. Jak się szczęśliwie złożyło, jeden z nich trafił do jednostki z powiatu oleśnickiego. Strażacy z Sokołowic otrzymali swój tak długo wyczekiwany zestaw R1. Mundurowi poinformowali również, że o takowy sprzęt starali się od dawna – nasza jednostka od wielu lat zabiegała w sprawie zakupu wymarzonego zestawu R1- torby oraz deski. Niestety, bezskutecznie. Lokalny samorząd oraz zarząd gminny nie widział konieczności zakupu zestawu dla kolejnej jednostki OSP.

W skład nowiusieńkiego zestawu wszedł torbo-plecak ratowniczy wraz z niezbędnym wyposażeniem (butla z tlenem, opatrunki, kołnierze, rurki oraz maski do udrażniania dróg oddechowych itd.), saszetka wraz z kompletem hydrożeli, których zdaniem jest zapobieganie powstaniu blizn w wyniku oparzeń, deska ortopedyczna służąca do unieruchomienia oraz ewakuacji osoby poszkodowanej a także komplet szyn kramera, za pomocą których unieruchamia się kończyny z podejrzeniem urazu.

Koszt takiego zestawu to kwota rzędu blisko 10 tys. zł., a sokołowicka jednostka nie mogła sobie pozwolić na zakup z własnych środków. Sprawy nie ułatwiał również fakt, iż jednostka jest poza systemem ratowniczo- gaśniczym w związku z czym jest na drugim miejscu w  przypadku przyznawania dotacji. Pierwszeństwo mają jednostki będące w KSRG. Jak poinformowali nas Strażacy, jednostka dzięki nowemu nabytkowi starać się będzie o włączenie to tegoż systemu.

Mimo, iż wyposażenie zestawu ratowniczego jest na bardzo wysokim poziomie, życzymy jednak aby ten nie miał zbyt wielu okazji do użycia przy realnych zdarzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.