Pożar mieszkania w Nowoszycach – lokator trafił do szpitala

Dzisiejszego wieczoru, około kwadrans po godzinie 21:00, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy odebrał formatkę z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu, z treści której wynikało, że w jednym z budynków wielorodzinnych na terenie Nowoszych prawdopodobnie płonie mieszkanie. Strażacy otrzymali informację o silnym zadymieniu wydobywającym się z lokalu na parterze. Do zdarzenia niezwłocznie zostały zadysponowane zastępy – pluton gaśniczy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Oleśnicy a także zastęp z miejscowej OSP Wszechświęte. Informacja o zdarzeniu wpłynęła także do oleśnickiej Policji, a Dyżurny wysłał na miejsce patrol interwencyjny oleśnickich Mundurowych.

Jako pierwsi na miejscu pojawili się oleśniccy Policjanci, a tuż po nich sukcesywnie dojeżdżały zastępy PSP i OSP. W wyniku przeprowadzonego przez Kierującego Działaniem Ratowniczym rozpoznania ustalono, że wewnątrz mieszkania na parterze budynku wielorodzinnego panuje silne zadymienie. Z uwagi na fakt, iż nikt nie odpowiadał na nawoływanie Strażaków do otwarcia drzwi, konieczne było użycie sprzętu burzącego celem wykonania dostępu do lokalu. Po otwarciu drzwi potwierdzono panujące bardzo silne zadymienie, a także stwierdzono wewnątrz obecność lokatora. Mężczyzna został niezwłocznie ewakuowany na zewnątrz, natomiast Ratownicy wyposażeni w aparaty ochrony układu oddechowego zostali wprowadzeni do mieszkania celem lokalizacji źródła pożaru.

Jak się okazało, wewnątrz ogniem objęta była wersalka oraz część wyposażenia mieszkania. Celem ugaszenia płonących elementów podany został prąd wody z szybkiego natarcia. Pożar został szybko zlokalizowany, a Strażacy skupili się następnie na dogaszaniu pogorzeliska oraz oddymianiu budynku. Tlące się wyposażenie zostało wyrzucone przez okno, na zewnątrz, celem dokładnego dogaszenia i zminimalizowania strat.

Ewakuowany z budynku mężczyzna w wieku około 60-lat, po upewnieniu się, że nie życzy sobie pomocy medycznej, przekazany został pod opiekę patrolu Policji. Po chwili jednak na miejsce dotarł zadysponowany zespół Ratownictwa Medycznego, który przejął poszkodowanego celem przebadania. Kierownik podstawowego zespołu D0118 podjął decyzję o konieczności transportu mężczyzny do szpitala.

Działania na miejscu zdarzenia po około godzinie zostały zakończone. Strażacy oddymili budynek a także sprawdzili jego wnętrze przy użyciu detektora wielogazowego, który nie wykazał zagrożenia. Po godzinie 22 wszystkie zastępy powróciły do koszar. Sprawę wybuchu pożaru wyjaśniają Policjanci. Najprawdopodobniej jego przyczyną było zaprószenie ognia. Jak skarżyli się mieszkańcy budynku, lokator płonącego mieszkania od dłuższego czasu był problematyczny.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GCBA 8+4/60 Scania G480 |511[D]25| JRG Oleśnica

-SD-42 Iveco Magirus |511[D]51| JRG Oleśnica

-GBA 2.5/16 Star 244 |517[D]43| OSP Wszechświęte

-D 01 18 – Volkswagen Crafter |ZRM (P) | SPR Oleśnica

-KIA Ceed WP-I KPP Oleśnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.