Poważny pożar w Dobroszycach – lokator w stanie krytycznym. W akcji LPR – FOTO, WIDEO

Dzisiejszego poranka, około godziny 9:30 do SK KP PSP w Oleśnicy wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w jednej z kamienic przy ulicy 11 Listopada w Dobroszycach. Na miejsce niezwłocznie zadysponowane zostały 3 zastępy z JRG Oleśnica, a także zaalarmowana została jednostka OSP KSRG Dobroszyce, która wyjechała ciężkim samochodem gaśniczym.

Po dojeździe pierwszego zastępu na miejsce i rozpoznaniu sytuacji, stwierdzono, że jedno z mieszkań ulokowanych na parterze budynku w całości objęte jest pożarem, który zdążył zająć już całe wyposażenie lokalu oraz część klatki. Z pozyskanych informacji wynikało, że w środku może znajdować się starszy mężczyzna.

Ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych z linią gaśniczą weszli do środka mieszkania skąd ewakuowali jego nieprzytomnego właściciela. Starszy mężczyzna był nieprzytomny oraz bardzo mocno i rozlegle poparzony. Do momentu dojazdu zespołu Ratownictwa Medycznego, pomocy poszkodowanemu udzielali Ratownicy Straży. Po przybyciu na miejsce karetki poszkodowany został przekazany pod opiekę ekipy Pogotowia, która po wstępnym zaopatrzeniu medycznym i ocenie stanu pacjenta zadecydowała o zadysponowaniu na miejsce śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Stan mężczyzny był bowiem bardzo ciężki.

Wezwany na miejsce helikopter wylądował na placu pobliskiej firmy transportowej, skąd poszkodowany został podjęty od naziemnej ekipy ratowniczej. Miejsce przyziemienia oraz startu maszyny zabezpieczali Strażacy. Zaintubowany, z licznymi oparzeniami mężczyzna został przetransportowany do jednego z wrocławskich szpitali. Tam trwa walka o jego życie.

Działania zastępów PSP i OSP na miejscu pożaru trwały kilka godzin. W akcji łącznie wzięły udział 4 zastępy Strażaków, zespół Ratownictwa Medycznego, śmigłowiec HEMS, dwa patrole Policji oraz Pogotowie Energetyczne. Do zadań Straży Pożarnej należało m.in.: zabezpieczanie miejsca zdarzenia, ewakuacja poszkodowanego z budynku, udzielenie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy poszkodowanemu mężczyźnie, podanie prądu wody w natarciu na płonące mieszkanie, oddymienie budynku oraz dogaszenie i sprawdzenie pogorzeliska przy pomocy kamery termowizyjnej. Okoliczności pojawienia się ognia wyjaśnia Policja.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GCBA 8+4/60 Scania G480 |511[D]25| JRG Oleśnica

-SD 42 Iveco Magirus |511[D]51| JRG Oleśnica

-GCBA 5/32 Scania P360 |519[D]25| OSP KSRG Dobroszyce

-Volkswagen Crafter ZRM (S) D 07 01 SPR Oleśnica

-Eurocopter EC135 | Ratownik-13 | LPR Wrocław

-Hyundai i20 WP-I KPP Oleśnica

-Citroen Berlingo GD-Ś KPP Oleśnica

-Pogotowie Energetyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.