O krok od tragedii! Groźne zderzenie z ciężarówką na trasie S8

Dzisiejszego popołudnia, około kwadrans po godzinie 19:00, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy odebrał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, dotyczące wypadku komunikacyjnego, do jakiego miało dojść na drodze ekspresowej S8. Ze wstępnych informacji wynikało, że na węźle Oleśnica Wschód (Cieśle), doszło do zderzenia samochodu osobowego i ciężarowego. Na miejsce zostały zadysponowane dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Oleśnicy. Do zdarzenia udały się także pozostałe służby – patrol Policji z Wydziału Ruchu Drogowego oleśnickiej Komendy, a także podstawowy zespół Ratownictwa Medycznego z Wrocławia.

Jako pierwsi na miejscu pojawili się oleśniccy Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, a tuż po nich zadysponowane siły i środki Straży Pożarnej. W wyniku rozpoznania przeprowadzonego przez Kierującego Działaniem Ratowniczym ustalono, że doszło do zderzenia (najechania na tył) z udziałem samochodu osobowego marki Volkswagen Passat oraz samochodu ciężarowego marki MAN z przyczepą. W momencie zdarzenia samochód ciężarowy nie znajdował się w ruchu – pojazd stał częściowo na pasie zjazdowym, a częściowo na pasie awaryjnym a jego kierowca wykonywał w tym czasie zmianę koła, które uległo uszkodzeniu. W tył naczepy z impetem uderzył mężczyzna kierujący pojazdem marki Volkswagen. Pojazd po uderzeniu w naczepę następnie znalazł się kilkanaście metrów dalej, na sąsiednim pasie. Samochodem w momencie zdarzenia podróżował jedynie kierowca – około 35-letni mężczyzna nie doznał poważniejszych obrażeń i opuścił pojazd przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejsce.

Obecni na miejscu Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz pojazdy biorące w nim udział a także udzielili pomocy lekko rannemu kierowcy osobówki. Mężczyzna doznał jedynie niegroźnej rany przedramienia. Po przybyciu na miejsce zespołu Ratownictwa Medycznego mężczyzna został przekazany pod opiekę załogi ambulansu. Po przebadaniu przez Ratowników nie stwierdzono konieczności hospitalizacji pacjenta – mężczyzna pozostał na miejscu zdarzenia.

Obecni na miejscu Policjanci ustalali dokładny przebieg zdarzenia oraz jego okoliczności. Jak udało nam się ustalić, całość została zakwalifikowana jako kolizja a za spowodowanie odpowiedzialność ponosi mężczyzna kierujący Volkswagenem. Z uwagi na wiele czynników, Mundurowi rozważają zatrzymanie sprawcy uprawnień do kierowania pojazdami. Służby nadal prowadzą czynności na miejscu. Ruch odbywa się wciąż jednym pasem, trwa oczekiwanie na usunięcie wraku. Patrząc na uszkodzenia pojazdu, oraz biorąc pod uwagę prędkość z jaką musiał się poruszać pojazd, jego kierowca może tu mówić o dużym szczęściu. Całość mogłaby potoczyć się znacznie tragiczniej, jeśli na przednim fotelu pasażera znajdowała się jakaś osoba.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

-D 01 82 – Mercedes Sprinter |ZRM (P)| PR Wrocław

-KIA Ceed WRD KPP Oleśnica

-Opel Astra KPP Oleśnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.