Nowe samochody dla JRG Oleśnica!

Średni samochód ratownictwa technicznego z żurawiem oraz średni samochód ratowniczo- gaśniczy to pojazdy jakie w najbliższym czasie trafią do oleśnickich strażaków. Już w 2017 do podziału bojowego JRG w Oleśnicy może trafić samochód gaśniczy, który zostanie zakupiony ze środków lokalnych samorządów.

A najprawdopodobniej w 2018, czyli z falą największych dostaw nowych pojazdów, na wyposażeniu oleśnickiej jednostki może znaleźć się średni samochód ratownictwa technicznego. Jego zakup zostanie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I”.

Samochód ratownictwa technicznego Strażaków z JRG 5 Wrocław

Realizacja programu Unijnego „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”, w ramach którego zakupiony zostanie średni „technik” rozpocznie się już na początku 2017 roku. Istnieje również duża szansa iż nowy pojazd przyjedzie do Oleśnicy jeszcze w tym samym roku.

Strażacy z JRG Milicz niedawno również otrzymali nowy samochód gaśniczy

Jak wpłynie to na bezpieczeństwo? -Na pewno znacznie. Nowy samochód gaśniczy zastąpiłby wysłużonego, ponad 15-letniego Stara, którego przekazanoby jednostki OSP z terenu powiatu. Nowy wóz wyposażony zostałby najprawdopodobniej w nowoczesny system COBRA, służący do gaszenia pożarów wewnętrznych oraz cięcia ścian przy pomocy mgły wodnej pod bardzo dużym ciśnieniem a zarazem przy bardzo niskim zużyciu wody. Natomiast pierwszy historii w oleśnickiej jednostki średni „technik” wykorzystywany byłby głównie przy wypadkach drogowych czy katastrofach budowlanych. Wóz ten wyposażony zostanie po dach sprzętem ratownictwa drogowego, technicznego, medycznego czy nawet chemicznego i wysokościowego. Znajdzie się na nim także hydrauliczny żuraw -HDS, o udźwigu kilkunastu ton. Pojazdy te znacznie usprawnią działania PSP w sytuacjach kryzysowych.

O zakup nowoczesnego GBA postarał się sam Komendant Powiatowy PSP- bryg. Jacek Noworycki. Wyegzekwował on od lokalnych władz blisko połowę środków koniecznych do zrealizowania tego planu. Resztę środków dołoży Komenda Wojewódzka.

Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem a lokalni Strażacy będą wkrótce mogli dysponować dwoma nowoczesnymi pojazdami.

fot. ilustracyjne

więcej informacji o projekcie na strazacki.pl

3 myśli na temat “Nowe samochody dla JRG Oleśnica!

 • 26 września 2017 o 09:37
  Permalink

  Na zdjęciach przedstawiony jest „technik” z JRG nr 5 we Wrocławiu, lecz to Ciężki samochód ratownictwa technicznego
  SCRt – 305[D]43 – Volvo – zabudowa: Fm 500 – rok produkcji: 2010.
  A przetarg na 26 sztuk dotyczy: średnich samochodów ratownictwa technicznego z żurawiem !
  Taki posiada 305[E]44 – SRt Iveco Eurocargo 150E28/PS Szczęśniak – JRG 5 Łódź

  Która gmina zapłaciła za tego „15-letniego Stara, którego przekazano by jednostki OSP z terenu powiatu.”?
  Kiedy Komendant Noworycki zrozumie, że odpowiada za cały powiat i że w Gminie Dziadowa Kłoda jest tragiczny stan jednostek OSP, poza OSP KSRG Gołębice pozostałe 7 jednostek OSP ma sprzęt pokazujący jakiego mamy komendanta powiatowego.
  GCBA Jelcz w OSP Dziadowa Kłoda, i pozostałe jednostki bez średniego i ciężkiego samochodu gaśniczego: OSP Dalborowice, OSP Dziadów Most, OSP Lipka, OSP Miłowice, OSP Radzowice, OSP Stradomia Dolna.
  Władze KP PSP Oleśnica zdecydowanie nie radzą sobie z zadaniami do jakich została powołana, Gmina Dziadowa Kłoda nie jest wydolna finansowo, do zabezpieczenia własnej gminy i bezpieczeństwa jej mieszkańców i nie wpiera finansowo komendanta powiatowego.

  Odpowiedz
 • 26 września 2017 o 20:39
  Permalink

  Zdjęcie zamieszczone powyżej jest (tak samo również jest podpisane) zdjęciem ilustracyjnym, które ma za zadanie przybliżyć wygląd opisywanego wydarzenia lub samochodu.
  A jeśli chodzi o wyposażenie jednostek OSP to na gminnych samorządach spoczywa obowiązek zapewnienia gotowości bojowej jednostek pod nie podlegających. Wbrew pozorom KP PSP nie ma tutaj dużo do „gadania”. Poza tym, jednostka OSP Miłowice posiada średni samochód gaśniczy, natomiast jednostka OSP Stradomia Dolna w tym roku otrzymała również nowy lekki samochód gaśniczy. Pomijając już fakt pojazdów jakie posiadają dane jednostki, pod uwagę brane są również kryteria takie jak posiadane wyposażenie, ilośc wyszkolonych ratowników czy gotowośc bojowa oraz roczna ilość wyjazdów. Wiele jednostek pełni jedynie funkcję reprezentacyjną i zdają sobie z tego sprawę a nowe samochody po prostu marnowałyby się stojąc w garażu, a jedynymi wyjazdami byłyby zawody czy dzień strażaka.
  Oskarżenia kierowane w imieniu Komendanta są bezpodstawne, a pozyskanie nowego samochodu nie jest sprawą, którą załatwia się i udaje realizować z dnia na dzień.

  Odpowiedz
 • 26 września 2017 o 22:09
  Permalink

  Dlatego umieściłem opis SRt-HDS Iveco Eurocargo 150E28/PS Szczęśniak – z Łódzkiej „Piątki” bardziej zbliżony
  Ale to materiały dostarczone przez KP PSP Oleśnica sporządzone przez wydział operacyjny wprowadzają nasz Oleśnicki samorząd w błąd.
  Na stronie 9 w „Dotacje OSP z KSRG” wskazano, iż to KP PSP dokonuje rozdziału środków oraz środków z MSWiA na dofinansowanie OSP z terenu powiatu, teraz komendant nie wie co i komu dzieli? W 2016 dofinansował zakup GCBA dla OSP KSRG Twardogóra oraz GCBA dla OSP KSRG Zbytowa.
  Jednostka OSP KSRG Twardogóra posiada także GCBA Mercedes a zbyło GBA Volvo FL6 (wysłużonego).
  Ja napisałem o 15-letnim Starze, DF 511 22 GBA-Rt 2/24 StarMan – który powrócił do służby jako „pierwszowyjazdowy” w JRG Syców.
  Fakt, to marnowanie publicznych środków na zakup „NOWYCH” pojazdów do wyjazdów na zawody, choć są takie zamożne gminy w Polsce.
  Komendant Powiatowy (powiat III Kategorii ponad 100.000 mieszkańców) jest koordynatorem i organizatorem ochrony przeciwpożarowej.
  Taki przykład:
  Obszar ochrony JRG Oleśnica wspiera 8 jednostek OSP włączonych do KSRG (Bierutów, Dobroszyce, Domasławice, Ligota Mała, Ligota Polska, Twardogóra, Wabienice, Zbytowa)
  Obszar ochrony JRG Syców wspiera 3 jednostek OSP włączonych do KSRG (Gołębice, Drołtowice, Międzybórz)
  JRG Syców posiada GBA, GCBA, SLOp a teoretycznie jeszcze z 1989 roku SH-18 podnośnik hydrauliczny i SN-18 Jelcz z cysterną.
  DF 517 35 GLBA 1,1/8 Magirus Deutz M90 – OSP Miłowice z dużą kabiną załogową, mieszczącą 9 ratowników czy tego emeryta z OSP KSRG Gołębice GBM Star 200 – Gaśniczy Beczka Motopompa (bez Autopompy) nadal na Kaliskich czarnych rejestracjach?
  Komendant powiatowy jest zobowiązany dołożyć starań o zabezpieczenie mieszkańców w równym stopniu i tych z Miasta Oleśnica, Twardogóra i Bierutów ale także tych z Dziadowej Kłody i Wioski.
  Nie formułuje zarzutów lecz wskazuje uwagi mieszkańców na działalność komendanta od 1999 (?), pamiętam tylko zmianę zastępcy po odejściu na emeryturę przez Komendanta Tadeusza Szczepaniaka.
  Nie mylmy trollowania z merytoryczną dyskusją na temat bez inwektyw i w celu polepszenia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.