Motocykl nie wybacza!

Pogoda za oknami coraz lepsza a sezon motocyklowy rozpoczęty. Wypadków z udziałem jednośladów niestety coraz więcej. Komenda Powiatowa Policji w Oleśnicy publikuje komunikat ukierunkowany do kierowców. Mundurowi poruszają problem licznych zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów.

Statystyka zdarzeń drogowych z udziałem motocykli- KPP Oleśnica

Kierowco! Pamiętaj, motocykl w konfrontacji z Twoim samochodem nie ma żadnych szans! Motocyklistę chronią jedynie elementy ubioru. A Ciebie? Ciebie zabezpieczają elementy konstrukcyjne samochodu, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Dlatego tak ważne jest poszanowanie przepisów oraz wzajemna kultura ze strony wszystkich użytkowników dróg. Bądźmy rozważni na drodze ponieważ nasz błąd może kosztować kogoś życie!Poniżej pełna treść komunikatu:

Bez wątpienia pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. Niestety wraz z jego rozpoczęciem dochodzi do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze. Tylko 17 maja br. w wypadkach drogowych zginęło aż 15 osób, z czego 1/3 ofiar stanowili motocykliści.

Coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na naszych drogach pojawili się motocykliści. Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Każdy kto wsiada na motocykl powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań, bowiem przekraczając i to znacznie, dopuszczalne prędkości, czy jadąc slalomem pomiędzy pojazdami, motocyklista nie daje szans kierowcom samochodów na ich dostrzeżenie.

W 2016 roku do 47,5% wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści, przyczynili się inni użytkownicy drogi, przy czym sprawstwo wypadku pozostaje już kwestią drugorzędną. Ustalenie przyczyn zdarzenia drogowego nikomu nie zwróci życia, ani zdrowia.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg.

źród. KPP Oleśnica

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.