Koparka rozerwała rurę z gazem. Konieczna była ewakuacja osiedla

Dzisiejszego popołudnia, tuż przed godziną 15:00, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy wpłynęła formatka z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, według której na terenie prac ziemnych prowadzonych w ciągu ulicy Miodowej w Oleśnicy, w trakcie pracy koparki doszło do uszkodzenia podziemnej sieci gazowej. Do zdarzenia niezwłocznie zostały zadysponowane trzy zastępy z JRG Oleśnica, w tym samochód z kadrą dowódczą. Zaalarmowana została także jednostka OSP w Dobroszycach, jak i również powiadomiono pogotowie gazowe.

Po dotarciu pierwszego zastępu na miejsce zdarzenia potwierdzono zgłoszenie. W toku przeprowadzonego rozpoznania KDR ustalił, że podczas prac ziemnych przy użyciu koparki, doszło do rozerwania rury będącej elementem podziemnej sieci doprowadzającej gaz do pobliskich zabudowań. W wyniku uszkodzenia instalacji, część gazociągu znalazła się ponad poziomem gruntu, skąd z dużą intensywnością wyciekał gaz. Decyzją KDR niezwłocznie przystąpiono do zabezpieczania miejsca zdarzenia, rozstawiania kurtyn wodnych oraz ewakuacji mieszkańców pobliskiego osiedla. 

W toku działań podjęte zostały próby zamknięcia dopływu gazu do uszkodzonego fragmentu sieci i przerwania wycieku. Do tego celu wykorzystane zostały zlokalizowane w pobliżu zasuwy. Próby zakończyły się sukcesem – udało się odciąć dopływ gazu i opanować wyciek. Po kilkudziesięciu minutach działania zostały zakończone. Mieszkańcy mogli wrócić bezpiecznie do swoich domów. Miejsce zdarzenia zostało przekazane protokołem, natomiast przybyli na miejsce pracownicy pogotowia gazowego zajęli się usunięciem awarii i dalszym zabezpieczeniem miejsca zdarzenia. Około godziny 15:40 zastępy zaczęły sukcesywnie wracać do koszar. 

Siły i Środki:

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

-GCBA 5/36 Scania P370XT |511[D]26| JRG Oleśnica

-SLRr Mitsubishi L200 |511[D]92| JRG Oleśnica

-GBA 3/36 Scania P320 |519[D]22| OSP KSRG Dobroszyce

-Fiat Ducato – Pogotowie Gazowe 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.