Katastrofa budowlana pod Oleśnicą. Ciężko ranny 17-latek po zawaleniu się stodoły

Dziś około kwadrans po godzinie 13:00, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy, odebrał zgłoszenie mówiące o zawaleniu się konstrukcji stodoły na terenie jednego z domostw w miejscowości Ostrowina (gm. Oleśnica). Z otrzymanych informacji wynikało, że co najmniej jedna osoba poszkodowana może znajdować się pod gruzami. Na miejsce niezwłocznie zadysponowane zostały dwa zastępy oraz samochód rozpoznawczy z zastępcą Dowódcy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Oleśnicy, a także zaalarmowano jednostkę OSP z Ligoty Polskiej. Do zdarzenia skierowany został patrol Policji a także podmioty Państwowego Ratownictwa Medycznego – śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia oraz podstawowy zespół Ratownictwa Medycznego z Twardogóry.

Po dotarciu pierwszego zastępu na miejsce zdarzenia, potwierdzono treść zgłoszenia. Doszło do zawalenia się konstrukcji budynku gospodarczego – stodoły, bezpośrednio przylegającego do budynku mieszkalnego. W momencie dotarcia zastępów, wśród gruzów znajdował się około 17-letni mężczyzna. Nastolatek odniósł ogólne obrażenia ciała – między innymi urazu miednicy oraz kręgosłupa. Został zabezpieczony przez Ratowników Straży a następnie ewakuowany i przekazany Ratownikom Medycznym. Według zapewnień poszkodowanego, który był cały czas przytomny, nikt oprócz niego, w momencie zaistnienia zdarzenia, nie znajdował się w budynku. Mimo to jednak Strażacy dokonali przeszukania gruzowiska pod kątem obecności dodatkowych osób poszkodowanych. Wykorzystano do tego celu między innymi kamerę termowizyjną. Finalnie jednak bilans ofiar zamknął się na jednej osobie.

Zadysponowany na miejsce śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyziemił tuż przy miejscu wypadku. Poszkodowany 17-latek został przekazany załodze maszyny, a następnie trafił do jednego z wrocławskich szpitali, gdzie będzie hospitalizowany. O zdarzeniu poinformowany został nadzór budowlany, natomiast Strażacy zalecili nieużytkowanie budynku mieszkalnego, przyległego do zawalonej stodoły, do czasu wydania opinii przez Inspektora Nadzoru Budowlanego. Działania służb na miejscu trwały ponad godzinę.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

-SLRr Tata Xenon |511[D]91| JRG Oleśnica

-GBA 2.5/16 Mercedes Atego |519[D]41| OSP KSRG Ligota Polska

-D 01 20– Volkswagen Crafter |ZRM (P)| SPR Twardogóra

-Eurocopter H135 Ratownik-13 – LPR Wrocław

-KIA Ceed WRD KPP Oleśnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.