Hektary nieużytków w ogniu

Dzisiejszego popołudnia, tuż przed godziną 19:00, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy odebrał zgłoszenie o pożarze suchych traw na nieużytkach w pobliżu oleśnickiej oczyszczalni ścieków. Ze zgłoszenia wynikało, że pożarem objętych jest kilka arów traw, a ogień szybko się rozprzestrzenia. Na miejsce początkowo zadysponowany został jeden zastęp z oleśnickiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej.

Po dotarciu pierwszego zastępu na miejsce potwierdzono zgłoszenie. Ogień zdążył objąć już powierzchnię około hektara, i podsycany przez silny wiatr, szybko rozprzestrzeniał się na większy obszar i pobliskie krzewy. W pierwszej fazie działań przystąpiono do gaszenia skrzydła pożaru przy pomocy tłumic, celem uniknięcia przeniesienia się ognia na skupisko krzewów. Po dotarciu na miejsce dodatkowych sił i środków rozpoczęto podawanie prądu wody w natarciu na czoło pożaru.

Działania gaśnicze na miejscu trwały blisko dwie godziny. Strażacy po zlokalizowaniu pożaru przystąpili do jego dogaszania. Rozpoczęto przelewanie tlących się drzew oraz krzewów. Obecnie pożar jest już całkowicie ugaszony, a zastępy wkrótce będą wracać do koszar. W wyniku pożaru spaleniu uległy ponad 3 hektary nieużytków. Na czas działań służb, z uwagi na prowadzone przez torowisko linie gaśnicze, wstrzymany został ruch pociągów na odcinku pomiędzy stacją Oleśnica Rataje a rozjazdem Łukanów.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

3 myśli na temat “Hektary nieużytków w ogniu

 • 9 kwietnia 2020 o 20:23
  Permalink

  Dlaczego do takiego pożaru nie zostało zadysponowane OSP? z tego co wiem w powiecie jest kilka jednostek aktywnych

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2020 o 14:08
  Permalink

  Gmina chce zaoszczędzić i dlatego proszą dyżurnych SK aby nie dysponowali OSP do pierdół

  Odpowiedz
 • 17 kwietnia 2020 o 13:42
  Permalink

  We Wrocławiu nie ma wyjazdu bez OSP, oczywiście gdy dzieje się coś w pobliżu OSP. Tutaj najbliższe OSP miało około 7/8km więc też się zastanawiam dlaczego nie było dysponowane. Także obstawiam na to, co napisał kolega niżej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.