Groźny wypadek na węźle drogowym Oleśnica Zachód. Samochód ciężarowy rozbił się na barierach a przewożona koparka spadła na przeciwległy pas ruchu

Dzisiejszej nocy, około godziny 00:30, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym, do jakiego miało dojść na węźle Oleśnica Zachód (Dąbrowa) trasy ekspresowej nr 8. Z otrzymanej informacji wynikało, że w zdarzeniu miał uczestniczyć samochód ciężarowy, z którego naczepy spadła przewożona maszyna. Na miejsce zostały zadysponowane dwa zastępy z JRG Oleśnica. O fakcie powiadomieni zostali także Policjanci, którzy na miejsce udali się w sile dwóch patroli.

Po dotarciu zadysponowanych zastępów na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono, że w wyniku uderzenia samochodu ciężarowego w bariery energochłonne oddzielające pasy ruchu, na jezdnię w przeciwnym kierunku, z naczepy spadła przewożona koparka. W wyniku tego ruch na jezdni w kierunku Wrocławia został całkowicie zablokowany, a uszkodzony zestaw z naczepą uniemożliwiał przejazd jednym pasem w kierunku Warszawy. Kierujący działaniami polecił zadysponowanie dodatkowych sił i środków.

Na miejsce skierowane zostały dodatkowe siły i środki w postaci samochodu ratownictwa technicznego z JRG Syców, ciężkiego samochodu ratownictwa drogowego z JRG 1 Wrocław a także lekkiego samochodu z KP PSP w Oleśnicy z zestawem do przepompowywania paliwa. O zdarzeniu powiadomiono także służbę obsługi trasu S8. Do momentu dotarcia dodatkowych sił, obecne na miejscu zastępy dokonały zabezpieczenia miejsca zdarzenia a także została dokonana stabilizacja maszyny leżącej na jezdni. W wyniku rozszczelnienia zbiornika paliwa w uszkodzonej koparce, powstał wyciek oleju napędowego, który do czasu dojazdu specjalistycznej pompy, został doraźnie zabezpieczony przy pomocy sorbentu a także podstawionych zbiorników.

Obecni na miejscu Policjanci zablokowali ruch na pasie w kierunku Wrocławia, który został skierowany objazdem przez Oleśnicę. Drugi patrol Mundurowych zajął się natomiast obsługą samego zdarzenia. Jak udało nam się ustalić, jego przyczyną najprawdopodobniej był wystrzał opony, wskutek czego mężczyzna kierujący ciężarowym Volvo z naczepą, stracił panowanie nad prowadzonym zestawem a następnie uderzył w bariery energochłonne oddzielające pasy ruchu.  Jak sam relacjonował, tuż po wystrzale opony, koła w przedniej osi ciągnika, miały zostać zablokowane uniemożliwiając kontrolę nad pojazdem.

Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Funkcjonariusze wszystkich obecnych na miejscu służb mówią zgodnie – to cud. Prawdopodobnie dzięki temu, że do zdarzenia doszło w późnych godzinach, gdzie natężenie ruchu jest małe, spadająca na przeciwległy pas kilkunastotonowa koparka nie przygniotła żadnego pojazdu, który mógłby tamtędy przejeżdżać. Skutki takiej sytuacji mogłyby być tragiczne.

Aktualnie ruch w kierunku Wrocławia jest nadal całkowicie wstrzymany. Na miejscu pracują wciąż służby. Najprawdopodobniej podjęta zostanie próba podstawienia maszyny na koła przez obecne na miejscu dwa specjalistyczne samochody ratownicze. Mimo wszystko ruch będzie zablokowany jeszcze kilka najbliższych godzin a kierowcy zmuszeni będą do korzystania z objazdów. Działania wciąż trwają.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

-SLKw Iveco Daily |510[D]81| KP PSP Oleśnica

-SRt Scania P370 |512[D]43| JRG Syców

-SCRd Volvo FL10 |301[D]49| JRG 1 Wrocław

-Volkswagen T6 WP-I KPP Oleśnica

-Opel Astra WP-I KPP Oleśnica

-Fiat Doblo Patrol S-8

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.