Fałszywym zgłoszeniem postawiła na nogi wszystkie służby

Dramatycznie brzmiące zgłoszenie odebrał dziś, około godziny 18:20, operator Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu. Na numer alarmowy 112 dodzwoniła się 10-letnia dziewczynka. Według przekazanych przez nią informacji, w budynku przy ulicy Poniatowskiego 7 miała stracić przytomność jej matka. Dodatkowo z kuchenki miał ulatniać się gaz.

Informacja ta została błyskawicznie rozesłana do oleśnickich służb ratunkowych. Pod wskazany adres błyskawicznie wyjechał pluton gaśniczy z JRG Oleśnica oraz specjalistyczny zespół Ratownictwa Medycznego i patrol policji.

Jak się jednak okazało pod podany w zgłoszeniu adres nikt nie wzywał pomocy . Celem weryfikacji lokalizacji zdarzenia operator numeru 112 dokonał próby skontaktowania się z numerem telefonu, z którego dzwoniło dziecko. Ten jednak nie odpowiadał. W związku z tym służby błyskawicznie sprawdziły pobliskie ulice oraz ulokowane przy nich budynki o numerze 7. Tam jednak nie odnaleziono nikogo potrzebującego pomocy.

Po dokładniejszych czynnościach udało ustalić się nazwisko zgłaszającej. Po dotarciu pod jej adres zamieszkania odnaleziono sprawczynię zamieszania. Jej matka na szczęście okazała się być cała i zdrowa. Pozostałym członkom rodziny również nic nie groziło – nie doszło bowiem do żadnego wycieku gazu.

Jak się okazało telefon, jaki wykonało dziecko było wyłącznie głupim żartem. Sprawą zajęła się policja, która prowadzi czynności wyjaśniające. Z informacji, do których udało nam się dotrzeć, wynika, że na pewno zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne z całego zajścia.

fot. Grzegorz Huk

Po blisko dwóch godzinach „akcja ratunkowa” została zakończona. Następnie wszystkie służby wróciły do swoich czynności. To czego dopuściła się małoletnia było bardzo nieodpowiedzialne. W czasie, w którym służby prowadziły poszukiwania „nieprzytomnej matki” ktoś na prawdę mógł potrzebować pomocy. Mógł jej niestety nie otrzymać gdyż ratownicy byli zajęci weryfikacją fałszywego zgłoszenia…

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GCBA 8+4/60 Scania G480 |511[D]25| JRG Oleśnica

-SD 42 Iveco Magirus |511[D]51| JRG Oleśnica

-Volkswagen Crafter ZRM (S)D07 01 SPR Oleśnica

-KIA Ceed WP-I KPP Oleśnica

 

2 myśli na temat “Fałszywym zgłoszeniem postawiła na nogi wszystkie służby

 • 22 lutego 2017 o 00:39
  Permalink

  Jakie te dzieci gupie…. trzeba im za kare zlikwidować gimnazja i podstawuwki 😀

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2017 o 09:30
  Permalink

  Brak słów. Za dużo oglądania telewizji, za mało myslenia. Oby rachunek za całą akcję był pokaźny i oby przemówił do rozsądku ludzi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.