Dwie osoby ranne w wyniku czołowego zderzenia osobówki i wywrotki

Dzisiejszego popołudnia, tuż po godzinie 15:00, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy odebrał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu, mówiące o wypadku komunikacyjnym na drodze pomiędzy Oleśnicą a Smardzowem. Otrzymane informacje były dość nieprecyzyjne i wynikało z nich jedynie, że w zdarzeniu bierze udział samochód ciężarowy. Na miejsce niezwłocznie zostały zadysponowane dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Oleśnicy. Do zdarzenia udały się także patrol Policji z Wydziału Ruchu Drogowego, a także, z uwagi na brak wolnych zespołów systemowych na terenie miasta, zespół transportowy wykonujący przewóz w pobliżu miejsca wypadku oraz zespół Ratownictwa Medycznego z Twardogóry.

Po dotarciu pierwszego zastępu na miejsce, Kierujący Działaniem Ratowniczym w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalił, i przekazał do SK KP informację o czołowym zderzeniu samochodu ciężarowego i  osobowego. Ciężarówka- wywrotka marki MAN, przewożąca piasek znajdowała się na boku, poza drogą, natomiast osobowy Citroen C4 zajmował pas awaryjny w kierunku Smardzowa. W momencie dotarcia JOP na miejsce, wszyscy uczestnicy wypadku (dwaj kierowcy) znajdowali się poza pojazdami. W wyniku zdarzenia jedna osoba z osobówki została ranna.

Ratownicy PSP przystąpili do udzielania pomocy młodemu kierowcy Citroena. Mężczyzna miał doznać obrażeń głowy, klatki piersiowej i brzucha. Poszkodowany został wstępnie zaopatrzony przez Strażaków, a po dotarciu na miejsce karetki Pogotowia, Ratownicy przejęli nad nim opiekę i kontynuowali zaopatrywanie i dalsze udzielanie pomocy. Wkrótce do służb zgłosił się drugi uczestnik zdarzenia – kierowca ciężarówki. Starszy mężczyzna uskarżał się na dolegliwości spowodowane urazem kończyny górnej. Ratownicy zabezpieczyli poszkodowanego, który wraz z drugim kierowcą oczekiwał na przybycie zespołu systemowego, jadącego z podstacji w Twardogórze. Finalnie obaj mężczyźni trafili do oleśnickiego szpitala.

Jak udało nam się ustalić, pojazd marki Citroen C3 poruszał się od Smardzowa w stronę Oleśnicy, natomiast ciężarowy MAN w kierunku przeciwnym. Z niewyjaśnionych dotychczas przyczyn, osobówka zjechała na przeciwległy pas ruchu czołowo zderzając się z prawidłowo poruszającą się wywrotką. Siłą uderzenia osobówka została zepchnięta na bariery energochłonne, natomiast ciężarówka wybita z toru jazdy i wskutek uszkodzenia osi skrętnej, przejechała przez przeciwległy pas ruchu a następnie zjechała na pobocze przeciwnej stronie jezdni i wypadła z drogi lądując na boku. Obecni na miejscu Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego ustalają dokładny przebieg i okoliczności wypadku. Przeprowadzone badanie trzeźwości kierowców wykazało, iż byli oni trzeźwi. Na miejscu zdarzenia pracują służby. Ruch na drodze jest całkowicie zablokowany w obu kierunkach. Utrudnienia mogą potrwać jeszcze kilka godzin.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

-D 01 20 – Volkswagen Crafter |ZRM (P) | SPR Twardogóra

-Volkswagen Crafter |ZTM (P) | PR PZS Oleśnica

-Opel Astra WRD KPP Oleśnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.