Defibrylatory AED pojawiły się na terenie miasta

Pięć nowych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) pojawiło się w newralgicznych punktach naszego miasta. W ramach projektu zgłoszonego do Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 przez stowarzyszenie Służby Ratownicze, zakupione i zamontowane zostały urządzenia ratujące ludzkie życie.

Defibrylatory, których wartość projektowa wyniosła blisko 67 tysięcy złotych, zinstalowane zostały na budynkach:

-Urzędu Miasta

-Hali Sportowej ATOL

-Basenu Odkrytego ATOL (kasy biletowe)

-Szkoły Podstawowej nr 4

-Szkoły Podstawowej nr 6

Inicjatywa stowarzyszenia Służby Ratownicze zakładała wdrożenie na terenie Oleśnicy progamu powszechnego dostępu do defibrylatorów (ang. Public Access Defibrillation). Oprócz zakupionych w ramach Budżetu Obywatelskiego pięciu urządzeń, na terenie miasta znajdują się jeszcze 4 defibrylatory- dwa w każdym z oddziałów GKN, jeden w Starostwie Powiatowym oraz jeden w siedzibie SR.

Warto również wspomnieć, że punkty, w których znajdują się urządzenia są całodobowo monitorowane a każdorazowe otwarcie kapsuły uruchamia alarm i automatycznie zawiadamia służby ratunkowe. Użycie takowego defibrylatora nie wymaga natomiast żadnej specjalistycznej wiedzy i przeszkolenia, gdyż wszelkie czynności automatycznie wykonuje urządzenie a o każdych zalecanych krokach informuje poprzez wydawane komunikaty głosowe.

Miejmy nadzieję, że te nie będą miały okazji brać udziału w prawdziwych akcjach ratowniczych, lecz jeśli jednak zaistnieje taka konieczność, nie zawiodą i pozwolą uratować ludzkie życie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.