Czołówka osobówki i ciężarówki przed Ligotą Małą. Ciężko ranny młody kierowca

Dzisiejszego wieczoru, około kwadrans po godzinie 21:00, Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy odebrał zgłoszenie dotyczące wypadku komunikacyjnego na drodze pomiędzy Ligotą Małą a Ligotą Wielką. Z otrzymanych informacji wynikało, że doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym, w wyniku którego kierowca osobówki został uwięziony wewnątrz swojego pojazdu. Na miejsce niezwłocznie zostały zadysponowane dwa zastępy z JRG Oleśnica a także zastęp specjalistycznym samochodem ratownictwa technicznego z JRG Syców, jak i również zastęp z miejscowej OSP w Ligocie Małej. Na miejsce skierowany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia i Mundurowi Wydziału Ruchu Drogowego.

Jako pierwsi na miejsce dotarli Strażacy z miejscowej OSP, a tuż po nich zastępy z oleśnickiej PSP. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania potwierdzono treść zgłoszenia. Doszło do czołowego zderzenia pojazdu ciężarowego marki Mercedes Actros z naczepą oraz samochodu osobowego marki Toyota Corolla. Jego kierowca został uwięziony we wnętrzu pojazdu, a do jego uwolnienia konieczne było użycie specjalistycznych narzędzi hydraulicznych. Mundurowi musieli wykorzystać aż dwa zestawy hydrauliczne!

Przez cały czas we wnętrzu pojazdu znajdowali się Ratownicy, którzy zabezpieczali poszkodowanego oraz udzielali mu wsparcia psychicznego. Około 24-letni mężczyzna był przytomny, lecz doznał wielu poważnych i rozległych urazów. Po około 30 minutach udało się wykonać dostęp do poszkodowanego, a następnie ewakuować go na zewnątrz. Strażacy przystąpili do zaopatrywania rannego, z równoczesnym zabezpieczeniem lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownik 13 po dwóch okrążeniach nad miejscem wypadku przyziemił na pobliskim polu.

Załoga śmigłowca przejęła koordynację nad udzielaniem pomocy poszkodowanemu wdrażając medyczne czynności ratunkowe. We współpracy ze Strażakami prowadzono zaopatrywanie rannego. Medycy blisko godzinę walczyli nad ustabilizowaniem stanu pacjenta. Młody mężczyzna doznał bowiem wielu poważnych obrażeń – między innymi urazu miednicy i klatki piersiowej, licznych złamań kończyn, obrażeń wewnętrznych a także odmy opłucnowej, którą obecny na miejscu Lekarz LPR błyskawicznie odbarczył. Po przetransportowaniu pacjenta do śmigłowca maszyna ponownie wzbiła się w powietrze i odleciała w kierunku Wrocławia- najprawdopodobniej do szpitala przy ul. Borowskiej.

Obecni na miejscu zdarzenia Policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia dokładnego przebiegu i okoliczności zdarzenia. Wstępnie wiadomo, że do wypadku doszło najprawdopodobniej z winy 24-letniego kierowcy Toyoty, który zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym z naprzeciwka Mercedesem. Na czas działań ratowniczych ruch w miejscu zdarzenia był całkowicie zablokowany. Obecnie na miejscu służby wciąż prowadzą czynności. Miejsce wypadku zabezpieczają oraz oświetlają zastępy Straży.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

-SRt Scania P370 |512[D]43| JRG Syców – ZAWRÓCONY

-GBA 3.5/27 Iveco Eurocargo |519[D]46| OSP KSRG Ligota Mała

-Eurocopter EC-135 |Ratownik 13| LPR Wrocław

-Opel Astra WRD KPP Oleśnica

-Citroen Berlingo GD-Ś KPP Oleśnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.