Czołowe zderzenie Renault z ciężarowym Volvo. Dwie młode osoby ciężko ranne

Dziś około godziny 12:30, do Służby Dyżurnej Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy wpłynęło zgłoszenie, dotyczące poważnego zdarzenia drogowego, do jakiego miało dojść na drodze krajowej nr 25, na wysokości miejscowości Ostrowina. Ze wstępnych informacji wynikało, że miało tam miejsce czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką a dwie osoby są ciężko ranne.  Dyżurny Operacyjny zadysponował na miejsce dwa zastępy oraz samochód operacyjny z kadrą dowódczą z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Oleśnicy a także zaalarmował jednostkę OSP Sokołowice. Do zdarzenia zostały zadysponowane także podstawowy zespół Ratownictwa Medycznego z Milicza, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia, patrole Policji oraz w późniejszym czasie, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Ostrowa Wielkopolskiego.

Po dotarciu pierwszego zastępu na miejsce, wstępne rozpoznanie potwierdziło treść zgłoszenia. Na łuku drogi czołowo zderzyły się samochód ciężarowy z przyczepą marki Volvo, którym podróżował jedynie kierowca, oraz samochód osobowy marki Renault Clio. Kierujący ciężarówką opuścił pojazd przed przybyciem JOP na miejsce, natomiast dwie młode osoby podróżujące osobówką doznały poważnych obrażeń i zostały uwięzione w pojeździe. Do ich ewakuacji konieczne było wykorzystanie narzędzi hydraulicznych.

Po wykonaniu dostępu do poszkodowanych przystąpiono do ich ewakuacji i udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Stan obu osób był bardzo ciężki. Około 20-letni kierowca, jak i jego nastoletnia pasażerka, doznali poważnych obrażeń, między innymi kończyn, miednicy czy klatki piersiowej i kręgosłupa. Poszkodowani zostali wstępnie zaopatrzeni przez Ratowników PSP i OSP, a następnie przekazani przybyłemu na miejsce zespołowi Ratownictwa Medycznego i załodze HEMS. Najciężej ranny mężczyzna trafił śmigłowcem do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast kobietę przetransportowano drogą naziemną do wrocławskiego szpitala przy ulicy Kamieńskiego. Pierwotnie wezwany na miejsce zespół HEMS z wrocławskiej filii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, z uwagi na panujące warunki atmosferyczne, musiał przerwać lot i zawrócić do bazy.

Działania służb na miejscu trwały wiele godzin. Po zakończonej akcji ratowniczej, Strażacy skupili się na przygotowaniu lądowiska dla śmigłowca LPR, transporcie załogi HEMS na miejsce wypadku, zabezpieczeniu sporego rozlewiska płynów eksploatacyjnych oraz pomocy w usunięciu uszkodzonych pojazdów i przywróceniu bezpiecznej eksploatacji drogi. Jak wynika ze wstępnych ustaleń Mundurowych, młody kierujący pojazdem marki Renault na kaliskich tablicach rejestracyjnych, tuż przed łukiem drogi rozpoczął manewr wyprzedzania zestawu ciężarowego. Około 20-letni mężczyzna zjechał na przeciwległy pas ruchu, a po chwili, zza łuku, nadjechał prawidłowo poruszające się Volvo z przyczepą. Obaj kierowcy próbowali uniknąć zderzenia, jednakże nieskutecznie. Pojazdy zderzyły się czołowo. Na miejscu pracowała policyjna Grupa Dochodzeniowo- Śledcza. Mundurowi przeprowadzili oględziny, które pozwolą na ustalenie dokładnego przebiegu wypadku. Ruch na drodze krajowej nr 25, na odcinku pomiędzy Brzezinką a Ostrowiną, przed około 5 godzin był całkowicie zablokowany. Obecnie odbywa się już bez utrudnień.

Siły i Środki:

-GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo |511[D]21| JRG Oleśnica

-GBA 3/16 Renault D16 |511[D]22| JRG Oleśnica

-SLRr Mitsubishi L200 |511[D]92| JRG Oleśnica

-SLRtBM 0.1/0.2 Iveco Daily |517[D]41| OSP Sokołowice

-D 01 72– Mercedes Sprinter |ZRM (P)| PR Wrocław

-Eurocopter H135 Ratownik-21 – LPR Ostrów Wielkopolski

-Eurocopter H135 Ratownik-13 – LPR Wrocław – ZAWRÓCONY

-KIA Ceed WRD KPP Oleśnica

-Opel Astra WRD KPP Oleśnica

-Hyundai i20 WD-Ś KPP Oleśnica

-Hyundai i20 WK KPP Oleśnica

-Fiat Ducato KPP Milicz [TECHNIK KRYMINALISTYKI]

-Renault Trafic Patrol – S-8

-Nissan NV200 – GDDKiA r./ Oleśnica

-Skoda Fabia – GDDKiA – r./ Oleśnica

-Pomoc Drogowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.